Tuloksia

Tulokset 2019

Kaupunginlampi, Kajaani, 11.8.2019

Kaupunginlammella ongittiin kilpailu 11.8.2019. Sää oli tuulinen. Tulokset alla.

Naiset

1. Aila Kokkonen 2170

2. Eila Koivunen 1795

3. Raija Haataja 1712

4. Maija Väisänen 1367

5. Marjatta Savolainen 611

6. Pirjo Pikkarainen 414

7. Riitta Palorinne 363

8. Eila Virkkunen 283

9. Maire Halonen 278

 

Miehet

1. Jussi Voutilainen 2561

2. Osmo Kokkonen 2471

3. Reijo Haataja 1722

4. Risto Rautiainen 1459

5. Kalevi Väyrynen 1332

6. Reino Kähkönen 1293

7. Petri Forsblom 1050

8. Unto Leinonen 941

9. Eero Föhr 816

10. Martti Kärki 786

11. Tuukka Halonen 541

12. Pentti Halonen 499

13. Reino Okkonen 450

14. Jorma Valtanen 386

15. Jorma Riipi 163

16. Markku Koskimaa 161

17. Heikki Särkelä –

4.8.2019 onkikilpailu Teerilampi, Manamansalo

Manamansalossa Teerilammella pidettiin onkikilpailu 4.8.2019. Hieno kirkasvetinen lampi. Sää oli pohjoistuulen vuoksi viileähkö, mutta ihan kelpo kalakeli. Päivän suurimman tuloksen onki Halosen Pentti. Penan saalispussi painoi 5,6kg, etupäässä särkiä. Myös säyneitä ja ahvenia tuli saaliiksi ja isot hauet rokottivat kalustoa.

TULOKSET

NUORET

1. Eetu Karppinen 45g

NAISET

1. Aila Kokkonen 3102g

2. Raija Haataja 1135g

3. Pirjo Pikkarainen 496g

4. Toini Ahonpää 408g

5. Elisa Karppinen 277g

 

MIEHET

1. Pentti Halonen 5682g

2. Reijo Haataja 4334g

3. Unto Leinonen 3832g

4. Jussi Voutilainen 3468g

5. Keijo Väyrynen 2962g

6. Kauko Väänänen 2356g

7. Oiva Karjalainen 2349g

7. Risto Rautiainen 2349g

9. Tarmo Leinonen 1810g

10. Osmo Kokkonen 1755g

11. Kalevi Väyrynen 1317g

12. Jorma Valtanen 991g

13. Eero Föhr 842g

14. Veikko Karjalainen 554g

Vimpelinlampi onkikilpailu 1.8.2019

Vimpelinlammella pidettiin onkikilpailu iltakisana 1.8.2019. Onkikeli oli hyvä. Saaliiksi saatiin etupäässä särkeä. Jonkin verran tuli myös pieniä lahnoja, ahvenia ja kiiskiä. Tulokset alla.

Nuoret 14

1. Konsta Junttila 676g

 

Naiset

1. Raija Haataja 2710g

2. Aila Kokkonen 2011g

3. Toini Ahonpää 1297g

4. Eila Virkkunen 830g

5. Eeva Keinänen 355g

6. Riitta Palorinne 241g

7. Pirjo Pikkarainen 108g

 

Miehet

1. Jussi Voutilainen 4252g

2. Pentti Halonen 4016g

3. Heikki Särkelä 3786g

4. Kauko Väänänen 3769g

5. Reijo Haataja 2971g

6. Oiva Karjalainen 2645g

7. Risto Rautiainen 2440g

8. Unto Leinonen 2301g

9. Tarmo Leinonen 2267g

10. Reijo Turunen 2185g

11. Reino Kähkönen 1938g

12. Jorma Valtanen 1763g

13. Eero Föhr 1464g

14. Reino Okkonen 1189g

15. Veikko Markkanen 868g

16. Ilmari Makkonen 436g

PM-rantaonki

Kainuun Vapaa-ajankalastajien piirinmestaruusrantaonki kilpailtiin Kuhmossa Vieksinjoella 27.7.2019. Sää oli helteinen. Kisan suurimman tuloksen pyydysti miesveteraanien voittaja Osmo Kokkonen Sotkamon kalamiehistä. Kärkitulokset koostuivat pääasiassa säyneistä ja lahnoista. Järjestelyistä vastasi Kuhmon kalamiehet.

TULOKSET:

Nuoret 16:

1. Konsta Junttila Kajaanin kk 150g

 

Naisveteraanit 65:

1. Taimi Knuutinen Survarit 736g

2. Maija Väisänen Survarit 624g

3. Pirjo Pikkarainen Kajaanin kk 388g

 

Naiset:

1. Aila Kokkonen Sotkamon km 1600g

2. Elvi Ristiniemi Kuhmon km 614g

 

Miesveteraanit 65:

1. Osmo Kokkonen Sotkamon km 3980g

2. Antero Kyllönen Kuhmon km 2698g

3. Pentti Halonen Survarit 1824g

4. Kalevi Väyrynen Survarit 1250g

5. Matti Haverinen Kuhmon km 1208g

6. Matias Hentunen Sotkamon km 896g

7. Kauko Väänänen Survarit 432g

8. Jorma Valtanen Kajaanin kk 412g

9. Reino Kähkönen Sotkamon km 238g

10.Matti Karppinen Kuhmon km 68g

 

Miehet:

1. Jari Ristiniemi Kuhmon km 3630g

2. Risto Rautiainen Survarit 2628g

3. Petri Forsblom Kuhmon km 1416g

4. Jussi Voutilainen Survarit 800g

5. Antti Tervonen Survarit 682g

6. Tarmo Leinonen Survarit 184g

7. Matti Huotari Kuhmon km 182g

8. Reino Okkonen Sotkamon km 94g

 

Joukkueet:

1. Sotkamon km 5818g; Osmo Kokkonen, Reino Kähkönen, Aila Kokkonen

2. Survarit 1 3684g; Kauko Väänänen, Risto Rautiainen, Maija Väisänen

3. Survarit 2 2218g; Jussi Voutilainen, Antti Tervonen, Taimi Knuutinen

4. Kuhmon km 1994g; Matti Haverinen, Matti Huotari, Elvi Ristiniemi

5. Kajaanin kk 950g; Konsta Junttila, Jorma Valtonen, Pirjo Pikkarainen

Rantaonkicup IV Vuolijoki, 13.7.2019

13.7.2019 kilpailtiin Kainuun Vapaa-ajankalastajien rantaonki cupin viimeinen osakilpailu Vuolijoella. Sää oli poutainen, mutta kuitenkin melko viileä. Tuuli pysytteli edelleen sinnikkäästi pohjoisessa – koillisessa ja ilmeisesti ainakin osittain siistä syystä kalan tulo oli vaisua. Kisan suurimman tuloksen 1802 grammaa tempaisi Väyrysen Kalevi (MV65). Kalevin kalapussissa oli myös kilpailun suurin kala (säyne 416g). Tulokset ohessa.

NU16

  1. Onni Roivainen 109g, 20p

NV65

  1. Maija Väisänen Survarit 154g, 20p
  2. Eeva Keinänen Survarit 148g, 18p
  3. Maria Reponen Sotkamon km 114g, 16p
  4. Eila Koivunen Survarit 80g, 14p
  5. Pirjo Pikkarainen Kajaanin kk 79g, 12p
  6. Eila Virkkunen Survarit 62g, 10p

N

  1. Raija Haataja Survarit 418g, 20p
  2. Aila Kokkonen Sotkamon km206g, 18p

MV65

  1. Kalevi Väyrynen Survarit 1802g (+bonuskala), 25p
  2. Oiva Karjalainen Survarit 981g, 18p
  3. Kauko Väänänen Survarit 673g, 16p
  4. Jorma Valtanen Kajaanin kk 504g, 14p
  5. Pentti Halonen Survarit 481g, 12p
  6. Reino Kähkönen Sotkamon km 224g, 10p
  7. Matti Haverinen Kuhmon km 199g, 9p
  8. Matias Henttunen Sotkamon km 138g, 8p

M

  1. Reino Okkonen Sotkamon km 1421g, 20p
  2. Jussi Voutilainen Survarit 1333g, 18p
  3. Unto Leinonen Survarit 787g, 16p
  4. Tarmo Leinonen Survarit 678g, 14p
  5. Risto Rautiainen Survarit 641g, 12p
  6. Reijo Haataja Survarit 531g, 10p
  7. Petri Forsblom Kuhmon km 439g, 9p
  8. Jari Ristiniemi Kuhmon km 361g, 8p
  9. Antti Tervonen Survarit 132g, 7p

Kainuun rantaonkicup 2019 LOPPUTULOKSET

Kainuun Vapaa-ajankalastajien Rantaonki cup 2019 lopputulokset. Cupissa kilpailtiin neljä osakilpailua, joista kunkin kilpailijan kolmen parhaan kilpailun pisteet on huomioitu loppupisteisiin.

MIEHET

  1. Rautiainen Risto Survarit 57p
  2. Ristiniemi Jari Kuhmon kalamiehet 50p
  3. Voutilainen Jussi Survarit 48p
  4. Okkonen Reino Sotkamon km 46p
  5. Forsblom Petri Kuhmon kalamiehet 44p
  6. Tervonen Antti Survarit 42p
  7. Leinonen Tarmo Survarit 33p
  8. Haataja Reijo Survarit 31p
  9. Leinonen Unto Survarit 16p
  10. Keränen Oiva Hyryn kalamiehet 12p
  11. Halonen Tuukka Survarit 7p
  12. Huotari Matti Kuhmon kalamiehet 6p

MIESVETERAANIT

  1. Karjalainen Oiva Survarit 61p
  2. Väyrynen Kalevi Survarit 59p
  3. Väänänen Kauko Survarit 50p
  4. Halonen Pentti Survarit 40p
  5. Valtanen Jorma Kajaanin kalastuskerho 38p
  6. Haverinen Matti Kuhmon kalamiehet 33p
  7. Kähkönen Reino Sotkamon kalamiehet 32p
  8. Heikkinen Jorma Hyryn kalamiehet 22,5p
  9. Heikkinen Pekka Hyryn kalamiehet 19p
  10. Kokkonen Osmo Sotkamon kalamiehet 19p
  11. Heikkinen Toivo Hyryn kalamiehet 9p
  12. Föhr Eero Survarit 8p
  13. Henttunen Matia Sotkamon km 8p
  14. Kärki Martti Survarit 6p
  15. Keränen Toivo Hyryn kalamiehet 4p

NAISET

  1. Kokkonen Aila Sotkamon kalamiehet 60p
  2. Haataja Raija Survarit 56p

NAISVETERAANIT

  1. Virkkunen Eila Survarit 57p
  2. Keinänen Eeva Survarit 55p
  3. Väisänen Maija Survarit 50p
  4. Pikkarainen Pirjo Kajaanin kalastuskerho 49p
  5. Reponen Maria Sotkamon kalamiehet 39p
  6. Koivunen Eila Survarit 30p
  7. Ahonpää Toini Survarit 10p

NU16

  1. Roivainen Onni, 20p

Rantaonkicup tilanne kolmen osakilpailun jälkeen

Alla Kainuun Vapaa-ajankalastajien Rantaonki cupin tilanne kolmen osakilpailun jälkeen.

Cupissa on neljä osakilpailua, joista kolme parasta huomioidaan loppupisteisiin. Cupin päätösosakilpailu käydään lauantaina 13.7.2019 Vuolijoella.

MIEHET

1. Rautiainen Risto Survarit 53p

2. Ristiniemi Jari Kuhmon kalamiehet 50p

3. Forsblom Petri Kuhmon kalamiehet 44p

4. Tervonen Antti Survarit 42p

5. Voutilainen Jussi Survarit 42p

6. Haataja Reijo Survarit 30p

7. Leinonen Tarmo Survarit 27p

8. Okkonen Reino Sotkamon kalamiehet 26p

9. Keränen Oiva Hyryn kalamiehet 12p

10. Halonen Tuukka Survarit 7p

11. Huotari Matti Kuhmon kalamiehet 6p

MIESVETERAANIT

1. Karjalainen Oiva Survarit 59p

2. Väyrynen Kalevi Survarit 46p

3. Väänänen Kauko Survarit 39p

4. Halonen Pentti Survarit 37p

5. Haverinen Matti Kuhmon kalamiehet 37p

6. Valtanen Jorma Kajaanin kalastuskerho 30,5p

7. Heikkinen Jorma Hyryn kalamiehet 22,5p

8. Kähkönen Reino Sotkamon kalamiehet 22p

9. Heikkinen Pekka Hyryn kalamiehet 19p

10. Kokkonen Osmo Sotkamon kalamiehet 19p

11. Heikkinen Toivo Hyryn kalamiehet 9p

12. Föhr Eero Survarit 8p

13. Kärki Martti Survarit 6p

14. Keränen Toivo Hyryn kalamiehet 4p

NAISET

1. Kokkonen Aila Sotkamon kalamiehet 60p

2. Haataja Raija Survarit 54p

NAISVETERAANIT

1. Virkkunen Eila Survarit 57p

2. Keinänen Eeva Survarit 49p

3. Pikkarainen Pirjo Kajaanin kalastuskerho 37p

4. Väisänen Maija Survarit 30p

5. Reponen Maria Sotkamon kalamiehet 23p

6. Koivunen Eila Survarit 16p

7. Ahonpää Toini Survarit 10p

Rantaonkicup III, Teerilampi, Hyrynsalmi 6.7.2019

Rantaonkicupin III osakilpailu käytiin epävakaassa säässä Hyrynsalmen Teerilammella. Kalansyönti oli niukkaa. Saaliiksi saatiin vain ahvenia, eikä kymppiä lyhyemmillä vavoilla tahtonut ylettyä kaloihin. Suurimman tuloksen 1090g saalisti Risto Rautiainen. Risto sai myös bonuskalan (ahven 760g). Tulokset alla.

NV65

1. Eeva Keinänen Survarit 70g, 19p (jaettu sija)

1. Eila Virkkunen Survarit 70g, 19p (jaettu sija)

Kolme osallistujaa ei saanut saalista

 

Naiset

1. Aila Kokkonen Sotkamon kalamiehet 350g, 20p

2. Raija Haataja Survarit 305g, 18p

 

MV65

1. Pentti Halonen Survarit 285g, 19p (jaettu sija)

1. Pekka Heikkinen Hyryn kalamiehet 285g, 19p (jaettu sija)

3. Oiva Karjalainen Survarit 205g, 16p

4. Kalevi Väyrynen Survarit 180g, 14p

5. Osmo Kokkonen Sotkamon kalamiehet 170g, 12p

6. Reino Kähkönen Sotkamon kalamiehet 135g, 10p

7. Toivo Heikkinen Hyryn kalamiehet 135g, 9p

8. Matti Haverinen Kuhmon kalamiehet 120g, 8p

9. Jorma Valtanen Kajaanin kalastuskerho 75g, 6,5p

10. Jorma Heikkinen Hyryn kalamiehet 75g, 6,5p

11. Kauko Väänänen Survarit 65g, 5p

12. Toivo Keränen Hyryn kalamiehet 40g, 4p

 

Yksi osallistuja ei saanut saalista

 

Miehet

1. Risto Rautiainen Survarit 1090g (+bonuskala), 25p

2. Petri Forsblom Kuhmon kalamiehet 950g, 18p

3. Jari Ristiniemi Kuhmon kalamiehet 850g, 16p

4. Jussi Voutilainen Survarit 825g, 14p

5. Oiva Keränen Hyryn kalamiehet 510g, 12p

6. Antti Tervonen Survarit 380g, 10p

7. Reijo Haataja Survarit 110g, 9p

8. Tarmo Leinonen Survarit 100g, 8p

Yksi osallistuja ei saanut saalista.

 

 

 

2.7.2019 onkikilpailu Paskolampi, Sotkamo

2.7.2019 pidettiin iltaonkikilpailu Sotkamossa Paskolammella. Tiettävästi ensimmäinen kilpailu koskaan ko. paikassa. Saaliiksi saatiin ahvenia. Tulokset alla.

Naiset:

1.Aila Kokkonen 1160g

2.Mirjami Junnilainen 655g

3. Raija Haataja 550g

4.Eila Virkkunen 390g

5.Eeva Keinänen 385g

6.Maija Väisänen 210g

7.Maria Reponen 145g

 

Miehet:

1.Jussi Voutilainen 3155g

2.Kauko Väänänen 2350g

3.Tarmo Leinonen 2075g

4.Matti Haverinen 1950g

5.Reijo Haataja 1775g

6.Osmo Kokkonen 1660g

7.Risto Rautiainen 1570g

8.Petri Forsblom 1495g

9.Reino Kähkönen 1490g

10.Matti Hyvönen 1435g

11.Pentti Halonen 1410 g

12.Oiva Karjalainen 1180g

13.Reino Okkonen 940g

14.Kalevi Väyrynen 770g

15.Otto Kuvaja 705g

16.Tuukka Halonen 200g

Piirin onkicup II, Vimpelinlampi, 29.6.2019

Kainuun Vapaa-ajankalastajapiirin onkicupin toinen osakilpailu kisattiin 29.6.2019 Kajaanissa Vimpelinlammella vaihtelevassa säässä. Kala söi kohtalaisesti. Suurimman tuloksen 3160g saalisti miesveteraanien voittaja Oiva Karjalainen. Oiva saalisti myös kilpailun suurimman kalan (lahna 1308g). Tulokset alla

NV

  1. Virkkunen Eila, Survarit 1481g 20p
  2. Keinänen Eeva, Survarit 1410g 18p
  3. Koivunen Eila, Survarit 1081g, 16p
  4. Väisänen Maija, Survarit 954g, 14p
  5. Pikkarainen Pirjo, Kajaanin kalastuskerho 705g, 12p
  6. Ahonpää Toini, Survarit 637g, 10p
  7. Reponen Maria, Sotkamon kalamiehet 466g, 9p

N

  1. Kokkonen Aila, Sotkamon kalamiehet 2304g, 20p
  2. Haataja Raija, Survarit 1192g, 18p

MV

  1. Karjalainen Oiva, Survarit 3180g (+bonuskala), 25p
  2. Väänänen Kauko, Survarit 2777, 18p
  3. Karioja Seppo (Pohjois-Pohjanmaa) 2327g
  4. Heikkinen Jorma, Hyryn kalamiehet 2206g, 16p
  5. Haverinen Matti, Kuhmon kalamiehet 2081g, 14p
  6. Väyrynen Kalevi, Survarit 2032g, 12p
  7. Valtanen Jorma, Kajaanin kalastuskerho 1785g, 10p
  8. Halonen Pentti, Survarit 1528g, 9p
  9. Föhr Eero, Survarit 801g, 8p
  10. Kokkonen Osmo, Sotkamon kalamiehet 551g, 7p
  11. Kärki Martti, Survarit 284g, 6p

M

  1. Rautiainen Risto, Survarit 2851g, 20p
  2. Tervonen Antti, Survarit 2229g, 18p
  3. Voutilainen Jussi, Survarit 2038g, 16p
  4. Ristiniemi Jari, Kuhmon kalamiehet 1585g, 14p
  5. Haataja Reijo, Survarit 1558g, 12p
  6. Forsblom Petri, Kuhmon kalamiehet 1538g, 10p
  7. Leinonen Tarmo, Survarit 1456g, 9p
  8. Okkonen Reino, Sotkamon kalamiehet 1318g, 8p
  9. Halonen Tuukka, Survarit 764g, 7p
  10. Huotari Matti, Kuhmon kalamiehet 319g, 6p

Nuorten PM-onkikilpailu Hoikanlampi, 12.6.2019

Kainuun Vapaa-ajankalastajien nuorten PM onkikilpailuun Hoikanlammelle saapui  yhteensä 27 onkijaa. Kisa käytiin leppoisassa, mutta melko viileässä kesäillassa. Onkipaikka oli monelle melko uusi, toki saalistakin tuli, pääasiassa pieniä särkiä ja ahvenia. Tulipa saaliiksi myös yksi hauki.Vapaa-ajankalastajat toivottavat kaikille nuorille hyvää kesälomaa ja kireitä siimoja!

 

TULOKSET

Nuoret 7v.

1. Minttu Tolonen 208g

2. Lauri Roivainen 140g

3. Tuuliina Holmi 75g

4. Eedit Julkunen 37g

5. Atte Moilanen 0g

6. Heimo Huovinen 0g

7. Eliel Julkunen 0g

 

Nuoret 10v.

1. Kasperi Holmi 63g

2. Ilari Holmi 44g

3. Panu Roivainen 41g

4. Lyydia Julkunen 19g

 

Nuoret 13v.

1. Aapo Lappalainen, Survarit 313g

2. Onni Roivainen, Kaj.Kalastuskerho 232g

3. Konsta Junttila, Kaj.Kalastuskerho 198g

4. Kaius Helaste 189g

5. Eetu Karppinen 104g

6. Matti Karppinen 85g

7. Paavo Karppinen, Survarit 69gr

8. Benjami Karppinen 38g

9. Joona Karpinen 32g

10. Viljami Holmi 0g

 

Nuoret 16v.

1. Leevi Lappalainen 893g

2. Panu Virtanen, Kaj.Perhokerho 810g

3. Kasper Mikkonen 706g

4. Ville Heikkinen, Survarit 520g

5. Tuomas Tirroniemi 471g

6. Kusti Junttila, Kaj.Kalastuskerho 177gr

8.6.2019 Rantaonki-cup 1 Salmelanranta, Sotkamo

Kainuun Rantaonki -cup alkoi Sotkamon Salmelanrannassa 8.6.2019. Sää oli helteinen. Suurimman saaliin onki Jari Ristiniemi 2570g. Bonuskalan pyydysti Pirjo Pikkarainen (lahna 1180g) Tulokset alla.

N

1.Aila Kokkonen Skm.1920g 20p.

2.Raija Haataja Survarit 1865g 18p.

 

NV65

1.Pirjo Pikkarainen Kaj.k.k. 1305g (+bonuskala) 25p.

2.Eila Virkkunen Survarit.670g 18p.

3.Maija Väisänen Survarit.640g 16p.

4.Maria Reponen Sot.km.565g 14p.

5.Eeva Keinänen Survarit.540g 12p.

 

M

1.Jari Ristiniemi Kuh.km 2570g 20p.

2.Reino Okkonen Sot.km 1765g 18p.

3.Petri Forsblom Kuh.km 1675g 16p.

4.Antti Tervonen Survarit. 745g 14p.

5.Jussi Voutilainen Survarit.390g 12p.

6. Tarmo Leinonen Survarit 295g 10p.

7.Reijo Haataja Survarit.170g 9p.

8.Risto Rautiainen Survarit.120g 8p.

 

MV65

1.Kalevi Väyrynen Survarit 2025g 20p.

2.Oiva Karjalainen Survarit 1990g 18p.

3.Kauko Väänänen Survarit 1550g 16p.

4.Jorma Valtanen Kaj.kal.k.1060g 14p.

5.Reino Kähkönen Sot.km 955g 12p.

6.Matti Haverinen Kuh.km.440g 10p.

7.Pentti Halonen Survarit 310g 9p.

Street Fishing 4.6.2019 Kajaani

Street Fishing- Kisaan Kajaanissa 4.6.2019 osallistui komeasti 30 joukkuetta, joista 16 joukkuetta sai mitalle kaloja. Ainoastaan voittajajoukkue, Somervaaran eränkävijät 1 (Risto Rojo ja Pauli Pyykkönen) onnistui saalistamaan ”kortin täyteen”, eli neljä eri kalalajia (ahven, kuha, hauki, särki) ja pokkasi voiton kovalla yhteistuloksella 133cm.

Kakkoseksi joukkue Kahen kilon siika (Panu Virtanen ja Matias Torvinen), jotka saivat hauen ja ahvenen. Tulos 97cm.

Kolmossijalle vain sentin kakkosille hävinneenä Siiman sotkijat (Tuukka Halonen ja Antti Haverinen), joilla saaliina niin ikän ahven ja hauki. Tulos 96cm.

Kalaa saaneet joukkueet:

  1. Somervaaran Eränkävijät 1 (Pauli Pyykkönen, Risto Rojo) 133cm
  2. Kahen kilon siika (Panu Virtanen, Matias Torvinen) 97cm
  3. Siiman sotkijat (Tuukka Halonen, Antti Haverinen) 96cm
  4. Little Devils (Joona Kopsa, Joona Huotari) 83cm
  5. Team Ammattiamatöörit (Matti Komulainen, Antti korhonen) 77,5cm
  6. Somervaaran Eränkävijät 2 (Tero Pulkkinen, Risto Mankinen) 57cm
  7. Team Hentilä (Karri Hentilä, Katariina Hentilä) 56cm
  8. Pienkone Fishing Team (Petri Väyrynen, Eeli Tauriainen) 55cm
  9. Lucas ja Alpo (Lucas Moilanen, Alpo Pääkkönen) 49,5cm
  10. JOPE (Joni Karjalainen, Petro Karjalainen) 42cm
  11. Somervaaran Eränkävijät 4 (Sari Kettunen, Mikko Toiviainen) 38cm
  12. Juntusen Kirjakerho (Henri Möttönen, Teemu Hyvönen) 26cm
  13. Nippanappa (Teemu Jokelainen, Riitta Jokelainen) 24cm
  14. Somervaaran Eränkävijät 3 (Anna-Maija Lukkari, Jouni Lukkari) 22cm
  15. Jokotuli (Konsta Junttila, Jorma Mikkonen) 18cm
  16. FT Pahe (Markus Heikkinen, Lauri Partanen) 17,5cm

Laituripilkki Petäisenniska 26.5.2019

Laituripilkkikilpailun tulokset Petäisenniskan satamasta 26.5.2019

Miehet

1. Pentti Halonen 3246g

2. Jussi Voutilainen 2780g

3. Kauko Väänänen 2588g

4. Ossi Heikkinen 2460g

5. Martti Knuutinen 1934g

6. Reino Okkonen 1577g

7. Oiva Karjalainen 1560g

8. Tarmo Leinonen 1548g

9. Jorma Mikkonen 1081g

10. Kalevi Väyrynen 900g

11. Osmo Kokkonen 786g

12. Eero Föhr 728g

Naiset

1. Eila Virkkunen 970g

2. Taimi Knuutinen 866g

3. Toini Ahonpää 857g

4. Eeva Keinänen 609g

5. Maria Reponen 60g

Laituripilkki Paltaniemi 18.5.2019

MIEHET

1. Jussi Voutilainen 1501g

2. Matti Haverinen 769g

3. Reino Kähkönen 533g

3. Risto Rautiainen 533g

5. Martti Knuutinen 346g

6. Pentti Halonen 294g

7. Ossi Heikkinen 265g

8. Eero Föhr 238g

9. Oiva Karjalainen 220g

10. Reijo Härkman 181g

11. Kalevi Väyrynen 179g

12. Tarmo Leinonen 171g

13. Reijo Haataja 150g

14. Reino Okkonen 147g

15. Martti Kärki ei punninnut

NAISET

1. Eila Virkkunen 724g

2. Eeva Keinänen 612g

3. Raija Haataja 462g

4. Toini Ahonpää 293g

5. Taimi Knuutinen 153g

6. Maria Reponen 37

Nuoret 18

1. Konsta Junttila 132g

Jormuanlahti 17.4.2019

NUORET:

  1. Panu Virtanen 4172 g
  2. Paavo Karppinen 1770 g
  3. Kusti Junttila 1738 g
  4. Hilla Karppinen 1617 g
  5. Eetu Karppinen 1001 g

NAISET :

  1. Riitta Palorinne 4494 g
  2. Eila Virkkunen 3730 g
  3. Merja Väänänen 3359 g
  4. Aila Kokkonen 2862 g
  5. Eeva Keinänen 2702 g
  6. Raija Mäkeläinen 2159 g
  7. Johanna Halonen 2123 g
  8. Elisa Karppinen 1877 g
  9. Marjatta Savolainen 1844 g

MIEHET:

  1. Ossi Heikkinen 3854g
  2. Unto Leinonen 3718 g
  3. Risto Rojo 3612 g
  4. Risto Rautiainen 3580 g
  5. Matias Torvinen 3454 g
  6. Antti Tervonen 3240 g
  7. Esa Pyy 2804 g
  8. Tarmo Leinonen 2767 g
  9. Arto Haaranen 2697 g
  10. Matti Kulju 2486 g
  11. Reino Okkonen 2367 g
  12. Teemu Pyy 1971 g
  13. Tuukka Halonen 1821 g

MIESVETERAANIT

Kalevi Määttä 5546 g

Pentti Halonen 5302 g

Kauko Väänänen 5026 g

Matti Hyvönen 4022 g

Reino Kähkönen 3614 g

Osmo Kokkonen 3280 g

Markku Koskimaa 3192 g

Kalevi Väyrynen 2817 g

Oiva Karjalainen 1736 g

Eino Tolonen 1568 g

Kuluntalahti 15.4.2019

NUORET:

  1. Panu Virtanen 1818
  2. Konsta Junttila 1582 g
  3. Kusti Junttila 822 g
  4. Paavo Karppinen 680 g
  5. Hilla Karppinen 367 g
  6. Iida Karppinen 318 g
  7. Eetu Karppinen 91 g

NAISET:

  1. Sinikka Orusmaa 2981 g
  2. Maija Väisänen 2120 g
  3. Anneli Pieniniemi 2034 g
  4. Eila Virkkunen 1906 g
  5. Eila Koivunen 1771 g
  6. Riitta Palorinne 1338 g
  7. Elisa Karppinen 1201 g
  8. Eeva Keinänen 1016 g
  9. Toini Ahonpää 980 g
  10. Raija Mäkeläinen 975 g
  11. Maire Halonen 727 g
  12. Marjatta Savolainen 718 g
  13. Loviisa Holmi 436 g
  14. Merja Väänänen 403

MIEHET:

  1. Arto Haaranen 3616 g
  2. Risto Rojo 3200 g
  3. Matias Torvinen 2889 g
  4. Antti Tervonen 2548 g
  5. Tarmo Leinonen 2525 g
  6. Niko Palovaara 1555 g
  7. Reino Okkonen 1428 g
  8. Ossi Heikkinen 1365 g
  9. Tuukka Halonen 1248 g
  10. Juha Pieniniemi 492 g
  11. Esa Pyy 405 g

MIESVETERAANIT:

  1. Jouko Tikkanen 3530 g
  2. Pentti Halonen 2565 g
  3. Kalevi Väyrynen 2323 g
  4. Kauko Väänänen 1950 g
  5. Reino Kähkönen 1525 g
  6. Oiva Karjalainen 1102 g
  7. Osmo Kokkonen 605 g
  8. Matti Hyvönen 604 g
  9. Kalevi Määttä 550 g
  10. Eino Tolonen 432 g
  11. Markku Koskimaa 386 g

Meijärinlahti 14.4.2019

Tulokset.

Nu18v:

1.Niilo Karppinen 2120g

2.Nicolas Palovaara 1430g

3.Paavo Karppinen 1330g

4.Iida Karppinen 790g

Naiset:

1.Marjatta Savolainen 2725g

2.Raija Mäkeläinen 1975g

3.Sinikka Orusmaa 1700g

4.Maija Väisänen 1525g

5.Maire Halonen 1150g

6.Elisa Karppinen 820g

7.Maria Reponen 565g

8.Loviisa Holmi

Miehet:

1.Niko Palovaara 4055g

2.Kauko Mäkeläinen 3180g

3.Reino Kähkönen 3135g

4.Jouko Tikkanen 3080g

5.Pentti Halonen 2925g

6.Markku Koskimaa 2890g

7.Petri Forsblom 2440g

8.Arto Haaranen 2280g

9.Reino Okkonen 2255g

10.Arttu Karppinen 2165g

11.Matti Haverinen 2070g

12.Tuukkka Halonen 2065g

13.Tarmo Leinonen 1995g

14.Samuli Holmi 1849g

15.Niko Haaranen 1805g

16.Esa Pyy 1785g

17.Unto Leinonen1745g

18.Matti Hyvönen 1725g

19.Kalevi Väyrynren 1610g

20.Eino Tolonen 950g

Hyryn mestaruuspilkki 5.4.2019

Hyryn Mestaruuspilkin tulokset 2019

Naiset yl:

  1. Merja Heikkinen 625g

Naiset vet:

  1. Taimi Romppainen 785g
  2. Marjatta Kemppainen 785g
  3. Leila Heikkinen 650g
  4. Kaino Kemppainen 390g

Miehet yl:

  1. Veikko Heikkinen 8415g
  2. Mikko Heikkinen 4590g
  3. Kari Juntunen 820g
  4. Anssi Helenius 560g
  5. Oiva Keränen 130g

Miehet vet:

  1. Tapani Pyykkönen 10550g
  2. Jorma Heikkinen 2815g
  3. Rainer Helenius 805g
  4. Toivo Keränen 765g
  5. Alpo Heikkinen 695g
  6. Pekka Heikkinen 595g
  7. Hannu Heikkinen 385g

Harrastesarja:

  1. Eero Kemppainen 1750g
  2. Kimmo Hiltunen 555g
  3. Kalevi Karppinen 180g

Sokajärvi 2.4.2019

NUORET:

  1. Kusti Junttila  1611 g
  2. Paavo Karppinen  1393 g
  3. Konsta Junttila. 1248 g
  4. Matti Karppinen 838 g
  5. Reeti Suutari 96 g

NAISET:

  1. Merja Väänänen  3254 g
  2. Marjatta Savolainen 2188 g
  3. Riitta Palorinne 2128 g
  4. Maija Väisänen 1902 g
  5. Johanna Halonen 1675 g
  6. Elisa Karppinen  1125 g
  7. Aila Kokkonen 658 g
  8. Maire Halonen 238 g

MIEHET:

  1. Antti Tervonen  4310 g2
  2. Esa Pyy. 3450 g
  3. Teemu Pyy.  2865 g
  4. Matti Kulju 2768 g
  5. Reino Okkonen 2618 g
  6. Janne Karppinen 2595 g
  7. Niko Haaranen 2188 g
  8. Niko Palovaara 1973 g
  9. Tuukka Halonen 1922 g1
  10. Arto Haaranen 1886 g
  11. Ossi Heikkinen 1833 g
  12. Tarmo Leinonen 1728 g
  13. Risto Rautiainen 1626 g
  14. Matias Torvinen 900 g
  15. Samuli Holmi 687 g

MIESVETERAANIT:

  1. Markku Koskimaa 3706 g
  2. Matti Hyvönen 3382 g
  3. Kalevi Väyrynen 3202 g
  4. Pentti Halonen  3004 g
  5. Reino Kähkönen 2444g
  6. Kalevi Määttä 2343 g
  7. Osmo Kokkonen 1982 g
  8. Kauko Väänänen 791 g
  9. Eero Föhr 666 g

Kainuun pilkkicup loppupisteet ja tuloslista

Kainuun vapaa-ajankalastajapiirin Pilkki-Cup 2019 lopputulokset

MIEHET

1. Jussi Voutilainen Survarit 53

2. Petri Forsblom Kuhmon kalamiehet 52

3. Tarmo Leinonen Survarit 51

4. Ossi Heikkinen Survarit 48

5 Risto Rautiainen Survarit 44

6. Matti Kulju Kajaanin kalastuskerho 41

7. Antti Tervonen Survarit 32,5

8. Keijo Heikkinen Kuhmon kalamiehet 31,5

9. Teemu Pyy Survarit 26

10. Janne Karppinen Survarit 20

11. Unto Leinonen Survarit 20

12. Reijo Heikkinen Puolangan pystypilkkijät 19

13. Esa Pyy Survarit 16

14. Eino Karppinen Kuhmon kalamiehet 15

15. Reino Okkonen Sotkamon kalamiehet 15

16. Risto Rojo Somervaaran erä 14

17. Onni Kyllönen Kuhmon kalamiehet 13

18. Arto Haaranen VR:n kalamiehet 12

19. Jarkko Keränen Puolangan pystypilkkijät 11,5

19. Mikko Heikkinen Hyryn vapakalastajat 11,5

21. Sakari Holappa Puolangan pystypilkkijät 9

22. Marko Tihula Kuhmon kalamiehet 9

23. Kari Juntunen Hyryn vapakalastajat 9

24. Ari Karppinen Kuhmon kalamiehet 8

25. Jari Heikkinen Kuhmon kalamiehet 5

26. Niko Palovaara Survarit 5

27. Niko Haaranen VR:n kalamiehet 5

28. Reijo Haataja Survarit 4,5

29. Aatu Haaranen VR:n kalamiehet 1,5

MV65

1. Matti Hyvönen Sotkamon kalamiehet 64

2. Tapani Pyykkönen Hyryn vapakalastajat 57

3. Kalevi Määttä Sotkamon kalamiehet 50

4. Matti Haverinen Kuhmon kalamiehet 46

5. Pentti Halonen Survarit 45

6. Osmo Kokkonen Sotkamon kalamiehet 41

7. Pekka Heikkinen Hyryn vapakalastajat 39

8. Kauko Väänänen Survarit 28

9. Alpo Lapinlampi Hyryn vapakalastajat 26

10. Jorma Heikkinen Hyryn vapakalastajat 26

11. Jouko Tikkanen Kuhmon kalamiehet 24

12. Teuvo Väisänen Puolangan pystypilkkijät 20

13. Kalevi Väyrynen Survarit 19

14. Matti Niskanen Kuhmon kalamiehet 18

15. Toivo Heikkinen Hyryn vapakalastajat 16

16. Esko Pöllänen Vuokin erämiehet 16

17. Reino Kähkönen Sotkamon kalamiehet 8

18. Antero Kyllönen Kuhmon kalamiehet 7

19. Eero Pöllänen Vuokin erämiehet 7

20. Matti Karppinen Kuhmon kalamiehet 4

21. Eero Föhr Survarit 4

22. Paavo Kinnunen Vuokin erämiehet 3

23. Yrjö Keränen Puolangan pystypilkkijät 2

NAISET

1. Aila Kokkonen Sotkamon kalamiehet 75

2. Raija Haataja Survarit 66

3. Paula Karppanen Kuhmon kalamiehet 45

4. Jaana Polvinen Sotkamon kalamiehet 25

5. Elisa Karppinen Survarit 19

6. Johanna Halonen Survarit 16

7. Anita Pöllänen Kuhmon kalamiehet 13

8. Inka Komulainen Sotkamon kalamiehet 13

9. Raija Mäkeläinen Survarit 10

NV65

1. Raili Kettunen Sotkamon kalamiehet 74

2. Marjatta Savolainen Sotkamon kalamiehet 50

3. Maria Reponen Sotkamon kalamiehet 48

4. Merja Väänänen Survarit 47

5. Maija Väisänen Survarit 42

6. Mirjami Junnilainen Sotkamon kalamiehet 23

7. Saara Pöllänen Vuokin erämiehet 22

8. Aune Heikkinen Kuhmon kalamiehet 16

9. Maire Halonen Survarit 9

NU 14

1. Aatu Väänänen Survarit 50

2. Paavo Karppinen Survarit 47

3. Joona Määttä Kuhmon kalamiehet 25

NU18

1. Niilo Karppinen Survarit 25

Kainuun Pilkkicupin korjatut osakilpailutulokset (J.Voutilainen 2.4.2019)

Kainuun pilkki -cup 1. osakilpailu Särkinen 24.2.2019  Tulokset

Nuoret 14v:

  1. Aatu Väänänen Survarit 790g 25 p.

Nuoret 18v:

  1. Niilo Karppinen seuraton 460g

Naiset:

  1. Aila Kokkonen Sot.km 3395g 25 p.
  2. Raija Haataja Survarit 2110g 22 p.
  3. Elisa Karppinen seuraton 860g
  4. Paula Karppanen Kuh.km 705g 19 p.

Naiset 65v:

  1. Raili Kettunen Sot.km 1635g 25 p + 5 p Suurin kala ahven 350g
  2. Saara pöllänen Vuokin eräm 1530g 22 p.
  3. Maria Reponen Sot.km 955g 19 p.
  4. Aune Heikkinen Kuh.km 875g 16 p.
  5. Maija Väisänen Survarit 730g 13 p.
  6. Mirjami Junnilainen Sot.km 675g 10 p.
  7. Maire Halonen Survarit 580g 9 p.

Miehet 65v:

  1. Tapani Pyykkönen Hy.vapaak. 3900g 25 p.
  2. Pekka Heikkinen Hy.vapaak. 2945g 22 p.
  3. Kalevi Määttä Sot.km 2755g 19 p.
  4. Teuvo Väisänen Puo.pp 2590g 16 p.
  5. Jouko Tikkanen Kuh.km 2485g 13 p.
  6. Kalevi Väyrynen Survarit 2320g 10 p.
  7. Matti Hyvönen Sot.km 2270g 9 p.
  8. Jorma Heikkinen Hy.vapaak. 2255g 8 p.
  9. Eero Pöllänen Vuokineräm. 2245g 7 p.
  10. Pentti Halonen Survarit 2150g 6 p.
  11. Esko Pöllänen Vuokineräm.2130g 5 p.
  12. Matti Niskanen Kuh.km 1435g 4 p.
  13. Osmo Kokkonen Sot.km 1390g 3 p.
  14. Yrjö Keränen Puo.p.p.1340g 2 p.
  15. Eero Föhr Survarit 1240g 1 p.
  16. Paavo Kinnunen Vuokineräm.1220g
  17. Matti Haverinen Kuh.km 1215g
  18. Jorma Heikkinen Kuh.km 1005g
  19. Kauko Väänänen Survarit 895g
  20. Reino Kähkönen Sot.km 785g
  21. Otto Kuvaja Sot.km 690g
  22. Toivo Keränen Hy.vapaak. 360g

Miehet:

  1. Matti Kulju Kaj.Kalastusker. 4125g 25 p.
  2. Esko Voutilainen Kuopio 4105g
  3. Risto Rautiainen Survarit 4065g 22 p.
  4. Jussi Voutilainen Survarit 4030g 19 p.
  5. Tarmo Leinonen Survarit 3765g 16 p.
  6. Unto Leinonen Survarit 2790 g 13 p
  7. Antti Tervonen Survarit 2720g 9,5 p.
  8. Keijo Heikkinen Kuh.km 2720g 9,5 p.
  9. Arto Haaranen Vrkalam. 2420g 8 p.
  10. Marko Tihula Kuhkm. 2405g 7 p.
  11. Esa Pyy Survarit 2305g 6 p.
  12. Petri Forsblom Kuh.km. 2265g 5 p.
  13. Niko Palovaara Survarit 2185g 4 p.
  14. Niko Haaranen Vr Kalam. 2165g 3 p.
  15. Reijo Haataja survarit 2000g 1,5 p.
  16. Aatu Haaranen Vrkalm. 2000g 1,5 p.
  17. Reino Okkonen Sot.km 1935g
  18. Markku Keränen Puo.pp 1815g
  19. Risto Rojo Somenvaaraerä 1705g
  20. Sakari Holappa Puo.pp 1700g
  21. Eino Karppinen Kuh.km 1630g
  22. Teemu Pyy Survarit 1490g
  23. Ossi Heikkinen Survarit 1310g
  24. Tuukka Halonen Survarit 755g
  25. Kari Juntunen Hy.vapaak. 650g
  26. Oiva Keränen Hy.vapaak. 490g

 

Kainuun pilkkicup 2. Kattilajärvellä 3.3.2019 tulokset:

Nuoret 14 v

  1. Aatu Väänänen Survarit 2704 25 p
  2. Paavo Karppinen Kaj.kal.kerho 569 g 22 p
  3. Nicolas Palovaara 282 g

Nuoret 18 v

  1. Niilo Karppinen 1614 g

Naiset

  1. Aila Kokkonen Sotkamo km. 5628 g 25 p
  2. Raija Haataja Survarit 4552 g 22p
  3. Elisa Karppinen 1192 g

Naiset 65v:

  1. Raili Kettunen Sotkamo km.4330 g 25 p
  2. Merja Väänänen Survarit 3358 g 22 p
  3. Maija Väisänen Survarit 2704 g 19 p
  4. Riitta Palorinne Survarit 2487 g 16 p
  5. Maria Reponen Sotkamo km 1205g 13 p

Miehet:

  1. Jussi Voutilainen Survarit 6520 g 25 p
  2. Risto Rautiainen Survarit 4684 g 22 p
  3. Ossi Heikkinen Survarit 4610 g 19 p 4.
  4. Teemu Pyy Survarit 4432 g 16 p
  5. Janne Karppinen Survarit 4388 g 13 p
  6. Esa Pyy Survarit 3908 g 10 p
  7. Risto Rojo Somervaaran erä 3858 g 9 p
  8. Jouni Toppinen 3844 g
  9. Eino Karppinen Kuhmon km.3840 g 8 p
  10. Unto Leinonen Survarit 3834 g 7 p
  11. Reino Okkonen Sotkamo km. 3612 g 6 p
  12. Tarmo Leinonen Survarit 3574 g 5 p + 5 p
  13. Arto Haaranen VR-km 3336 g 4 p
  14. Antti Tervonen Survarit 3080 g 3 p
  15. Niko Haaranen VR-km 2686 g 2 p
  16. Reijo Haataja Survarit 2071 g 1 p
  17. Matti Kulju Kaj.kal.kerho 1779 g
  18. Ville Kauppinen 1711 g
  19. Petri Forsblom Kuhmo km 1706 g
  20. Samuli Holmi Survarit 1659 g
  21. Pauli Saastamoinen 1631 g
  22. Markku Puurunen 1607 g
  23. Oiva Keränen 1598 g
  24. Niko Palovaara Survarit 1495 g

Miehet 65v

  1. Matti Hyvönen Sotkamo km 5224 g 25 p
  2. Kalevi Määttä Sotkamo km. 4700 g 22 p
  3. Pentti Halonen Survarit 4642 g 19 p
  4. Osmo Kokkonen Sotkamo km 4444g 16 p
  5. Jorma Heikkinen Hyry 4118 g 13 p
  6. Jukka Linnilä Survarit 4008 g 10 p
  7. Jouko Tikkanen Kuhmo km 3872 g 9 p
  8. Esko Pöllänen Vuokin erä 3540 g 8 p
  9. Alpo Lapinlampi Hyry 3476 g 7 p
  10. Eljas Laukkanen 3028 g
  11. Matti Niskanen Kuhmo km.2912 g 6 p
  12. Matti Haverinen Kuhmo km. 2867 g 5 p
  13. Pekka Heikkinen Hyry 2790 g 4 p
  14. Eero Föhr Survarit 2765 g 3 p
  15. Tapani Pyykkönen Hyry 2706 g 2 p
  16. Kalevi Väyrynen Survarit 2586 g 1 p
  17. Antero Junnunaho 2422 g
  18. Kauko Väänänen Survarit 2420 g
  19. Reino Kähkönen Sotkamo km.1565 g

Kainuun Pilkki-cup III pilkittiin Saarivalkeisella 24.3.2019. Suurimman kalan sai Matti Hyvönen (särki 213g).

Nuoret 14v:

  1. Joona Määttä Kuhmon km 106g 25p

Naiset 65v

  1. Marjatta Savolainen Sotkamon km 4209g 25p
  2. Sinikka Orusmaa Kuhmon km 2784g 22p
  3. Raili Kettunen Sotkamon km 2280g 19p
  4. Maria Reponen Sotkamon km 2081g 16p
  5. Mirjami Junnilainen Sotkamon km 1670g 13p
  6. Eeva Kinnunen 1175g
  7. Maija Väisänen Survarit 903g 10p
  8. Merja Väänänen Survarit 571g 9p

Naiset:

  1. Jaana Polvinen Sotkamon km 4575g 25p
  2. Aila Kokkonen Sotkamon km 3565g 22p
  3. Raija Haataja Survarit 3297g 19p
  4. Paula Karppanen Kuhmon km 1464g 16p
  5. Anita Pöllänen Kuhmon km 581g 13p
  6. Raija Mäkeläinen Survarit 254g 10p

Miehet 65v

  1. Matti Hyvönen Sotkamon km 6899g 5+25p
  2.  Tapani Pyykkönen Hyry 5955g 22p
  3. Kauko Väänänen Survarit 5849g 19p
  4. Matti Haverinen Kuhmon km 5051g 16p
  5. Pentti Halonen Survarit 4837g 13p
  6. Pekka Heikkinen Hyry 4482g 10p
  7. Kalevi Määttä Sotkamon km 4217g 9p
  8. Matti Niskanen Kuhmon km 3570g 8p
  9. Antero Kyllönen Kuhmon km 3387g 7p
  10. Reino Kähkönen Sotkamon km 3243g 6p
  11. Jorma Heikkinen Hyry 2762g 5p
  12. Matti Karppinen Kuhmon km 2551g 4p
  13. Esko Pöllänen Vuokki 2498g 3p
  14. Jouko Tikkanen Kuhmon km 2463g 2p
  15. Kalevi Väyrynen Survarit 2414g 1p
  16. Alpo Lapinlampi Hyry 2326g
  17. Paavo Kinnunen Vuokki 2168g
  18. Osmo Kokkonen Sotkamon km 2095g
  19. Eino Heikkinen Kuhmon km 1838g
  20. Markku Koskimaa Sotkamon km 1829g
  21. Jorma Heikkinen Kuhmon km 1662g
  22. Jorma Jehimoff Kuhmon km 1119g
  23. Aarre Karppanen Kuhmon km 979g
  24. Otto Kuvaja Sotkamon km 850g
  25. Kauko Mäkeläinen Survarit 820g
  26. .Matti Sirviö Kuhmon km 688g
  27. Kari Peltonen Kuhmon km 587g

Miehet:

  1. Tarmo Leinonen Survarit 5818g 25p
  2. Petri Forsblom Kuhmon km 5242g 22p
  3. Antti Tervonen Survarit 5081g 19p
  4. Ossi Heikkinen Survarit 5061g 16p
  5. Onni Kyllönen Kuhmon km 4762g 13p
  6. Teemu Pyy Survarit 4640g 10p
  7. Jussi Voutilainen Survarit 3759g 9p
  8. Ari Karppinen Kuhmon km 3090g 8p
  9. Eino Karppinen Kuhmon km 3067g 7p
  10. Ilkka Määttä 2809g
  11. Reino Okkonen Sotkamon km 2673g 6p
  12. .Jari Heikkinen Kuhmon km 2618g 5p
  13. Keijo Heikkinen Kuhmon km 2605g 4p
  14. Kari Juntunen Hyry 2362g 3p
  15. Reijo Haataja Survarit 2208g 2p
  16. Niko Palovaara Survarit 2193g 1p
  17. Esa Pyy Survarit 1227g
  18. Janne Hyyryläinen 276g
  19. Oiva Keränen Hyry 115g

 

Pilkkicup 4. Salmijärvi 31.3.2019 tulokset:

Naiset

  1. Aila Kokkonen 2715g Sotkamon Kalamiehet 25p
  2. Raija Haataja 1290g Survarit 22p
  3. Elisa Karppinen 1280g Survarit 19p
  4. Helena Savikko 1000g —————-
  5. Johanna Halonen 965g Survarit 16p
  6. Inka Komulainen 565g Sotkamon Kalamiehet 13p
  7. Paula Karppanen 465g Kuhmon Kalamiehet 10p

Naiset 65v

  1. Marjatta Savolainen 1580g Sotkamon Kalamiehet 25p
  2. Riitta Palorinne 1410g Survarit 22p
  3. Raili Kettunen 1180g Sotkamon Kalamiehet 19p
  4. Merja Väänänen 1070g Survarit 16p
  5. Maria Reponen 965g Sotkamon Kalamiehet 13p
  6. Eeva Kinnunen 905g ————-

Miehet

  1. Petri Forsblom 4115g Kuhmon Kalamiehet 25p
  2. Keijo Heikkinen 3835g Kuhmon Kalamiehet 22p
  3. Reijo Heikkinen 3645g Puolangan Pystypilkkijä 19p
  4. Matti Kulju 2985g Kajaanin kalastuskerho 16p
  5. Jarkko Keränen 2970g Puolangan Pystypilkkijä 11,5p
  6. Mikko Heikkinen 2970g Hyryn Vapakalastajat 11,5p
  7. Sakari Holappa 2930g Puolangan Pystypilkkij 9p
  8. Ossi Heikkinen 2690g Survarit Suur. k. 270g 8+5p
  9. Janne Karppinen 2560g Survarit 7p
  10. Kari Juntunen 2150g Hyryn Vapakalastajat 6p
  11. Risto Rojo 1640g Somervaaran Eränkävij 5p
  12. Antti Tervonen 1485g Survarit 4p
  13. Reino Okkonen 1440g Sotkamon Kalamiehet 3p
  14. Marko Tihula 1425g Kuhmon Kalamie 2p
  15. Reijo Haataja 1415g Survarit 1p
  16. Teemu Pyy 1270g Survarit
  17. Jussi Voutilainen 1140g Survarit
  18. Markku Keränen 985g Puolangan Pystypilkkij
  19. Oiva Keränen 585g Hyryn Vapakalastajat

Miehet 65v

  1. Matti Haverinen 5760g Kuhmon Kalamiehet 25p
  2. Osmo Kokkonen 3840g Sotkamon Kalamiehet 22p
  3. Alpo Lapinlampi 3585g Hyryn Vapakalastajat 19p
  4. Toivo Heikkinen 2550g Hyryn Vapakalastajat 16p
  5. Pentti Halonen 2310g Survarit 13p
  6. Tapani Pyykkönen 2220g Hyryn Vapakalasta 10p
  7. Kauko Väänänen 2165g Survarit 9p
  8. Kalevi Väyrynen 2100g Survarit 8p
  9. Pekka Heikkinen 2065g Hyryn Vapakalastajat 7p
  10. Matti Hyvönen 1670g Sotkamon Kalamiehet 6p
  11. Kalevi Määttä 1560g Sotkamon Kalamie 5p
  12. Teuvo Väisänen 1495g Puolangan Pystypilkkij. 4p
  13. Paavo Kinnunen 1305g Vuokin Erämiehet 3p
  14. Reino Kähkönen 1175g Sotkamon kalamiehet 2p

Nuoret 14v:

  1. Paavo Karppinen 1110g Survarit 25p

Nuoret 18v:

  1. Niilo Karppinen 2070g Survarit 25p

Kainuun Pilkkicup 4. osakilpailu Salmijärvi 31.3.2019

KORJATUT (2.4.2019)  Tulokset

Naiset yl:

  1. Aila Kokkonen 2715g Sotkamon Kalamiehet
  2. Raija Haataja 1290g Survarit
  3. Elisa Karppinen 1280g Survarit
  4. Helena Savikko 1000g —————-
  5. Johanna Halonen 965g Survarit
  6. Inka Komulainen 565g Sotkamon Kalamiehet
  7. Paula Karppanen 465g Kuhmon Kalamiehet

Naiset vet:

  1. Marjatta Savolainen 1580g Sotkamon Kalamiehet
  2. Riitta Palorinne 1410g Survarit
  3. Raili Kettunen 1180g Sotkamon Kalamiehet
  4. Merja Väänänen 1070g Survarit
  5. Maria Reponen 965g Sotkamon Kalamiehet
  6. Eeva Kinnunen 905g ————-

Miehet yl:

  1. Petri Forsblom 4115g Kuhmon Kalamiehet
  2. Keijo Heikkinen 3835g Kuhmon Kalamiehet
  3. Reijo Heikkinen 3645g Puolangan Pystypilkkijät
  4. Matti Kulju 2985g Kajaanin kalastuskerho
  5. Jarkko Keränen 2970g Puolangan Pystypilkkijät/Mikko Heikkinen 2970g Hyryn Vapakalastajat
  1. Sakari Holappa 2930g Puolangan Pystypilkkijät
  2. Ossi Heikkinen 2690g Survarit
  3. Janne Karppinen 2560g Survarit
  4. Kari Juntunen 2150g Hyryn Vapakalastajat
  5. Jussi Voutilainen 1140g Survarit
  6. Teemu Pyy 1270g Survarit
  7. Risto Rojo 1640g Somervaaran Eränkävijät
  8. Marko Tihula 1425g Kuhmon Kalamiehet
  9. Antti Tervonen 1485g Survarit
  10. Reino Okkonen 1440g Sotkamon Kalamiehet
  11. Reijo Haataja 1415g Survarit
  12. Markku Keränen 985g Puolangan Pystypilkkijät
  13. Oiva Keränen 585g Hyryn Vapakalastajat

Miehet vet:

  1. Matti Haverinen 5760g Kuhmon Kalamiehet
  2. Osmo Kokkonen 3840g Sotkamon Kalamiehet
  3. Alpo Lapinlampi 3585g Hyryn Vapakalastajat
  4. Toivo Heikkinen 2550g Hyryn Vapakalastajat
  5. Pentti Halonen 2310g Survarit
  6. Tapani Pyykkönen 2220g Hyryn Vapakalastajat
  7. Kauko Väänänen 2165g Survarit
  8. Kalevi Väyrynen 2100g Survarit
  9. Pekka Heikkinen 2065g Hyryn Vapakalastajat
  10. Matti Hyvönen 1670g Sotkamon Kalamiehet
  11. Kalevi Määttä 1560g Sotkamon Kalamiehet
  12. Teuvo Väisänen 1495g Puolangan Pystypilkkijät
  13. Paavo Kinnunen 1305g Vuokin Erämiehet
  14. Reino Kähkönen 1175g Sotkamon kalamiehet
  15. Toivo Keränen 995g Hyryn Vapakalastajat
  16. Markku Koskimaa 840g Sotkamon Kalamiehet
  17. Olavi Mäkäräinen 280g ————-

Nuoret 14v:

  1. Paavo Karppinen 1110g Survarit

Nuoret 18v:

  1. Niilo Karppinen 2070g Survarit

Kainuun lohipilkkicup loppupisteet

 

Naiset:

  1. Kirsi Lehikoinen 25 p

Miehet:

  1. Huttunen Raimo 48 p
  2. Juntunen Jussi 47 p
  3. Heikkinen Veikko 29 p
  4. Korolainen Petri 29 p
  5. Seppo Korhonen 25 p
  6. Kiljunen Vesa 22 p
  7. Hannu Kvick 22 p
  8. Rautiainen Risto 19 p
  9. Väisänen Veli 19 p
  10. Karppinen Jouni 19 p
  11. Jari-Pekka Härkönen 19 p
  12. Räisänen Seppo 16 p
  13. Pasi Krekilä 16 p
  14. Mulari Martti 13 p
  15. Kyllönen Antero 13 p
  16. Mirko Laakkonen 13 p
  17. Lukkari Jouni 10 p
  18. Ossi Karttunen 10 p
  19. Tapio Moilanen 9 p
  20. Rautiainen Lauri 8 p
  21. Marko Varonen 8 p
  22. Valtanen Jorma 6 p
  23. Blomberg Martti 5 p

Ruuhijärven Lohiloordi 2019

 

  1. Juha Tervo  2062 g
  2. Mirko Laakkonen  1910 g
  3. Rauli Haverinen  1744 g
  4. Jarmo Pajari  1724 g
  5. Paavo Savirinne  1590 g
  6. Veikko Sundqvist  1588 g
  7. Kalevi Karppinen  1536 g
  8. Mikko Kananen  1516 g
  9. Raimo Huttunen  1476 g
  10. Pirkko Heikkinen  1440 g
  11. Sami Haverinen  1392 g
  12. Valto Heikkinen  1386 g
  13. Veikko Heikkinen  1256 g
  14. Esa Halonen  1234 g
  15. Hannu Savolainen  1024 g
  16. Leena Kärnä-Hyvönen  974 g
  17. Sami Haverinen  932 g
  18. Matias Vidgren  688 g
  19. Jouni Karppinen  680 g
  20. Jussi Juntunen  568 g
  21. Voitto Karjalainen  550 g
  22. Aleksi Halonen  540 g
  23. Toni Moilanen  486 g
  24. Markku Alila  484 g
  25. Martti Lappalainen  482 g
  26. Kusti Junttila  462 g
  27. Konsta Junttila  462 g
  28. Jukka Schroderus  462 g
  29. Rane Haverinen  462 g
  30. Pertti Saastamoinen  462 g
  31. Martti Blomberg  454 g
  32. Mirko Laakkonen  446 g
  33. Jarmo Seppänen  440 g
  34. Pertti Saastamoinen  440 g
  35. Johannes Härkönen  434 g
  36. Anri Hyvönen  432 g
  37. Rane Haverinen  432 g
  38. Valto Heikkinen  432 g
  39. Markus Määttä  430 g
  40. Jarmo Seppänen  426 g
  41. Jukka Schroderus  426 g
  42. Arttu Mustonen  420 g
  43. Tuomas Mäkäräinen  420 g
  44. Juha Heikkinen  408 g
  45. Arto Partanen  408 g
  46. Pasi Piirainen  404 g
  47. Kirsi Lehikoinen  400 g
  48. Jari Kärkkäinen  394 g
  49. Matias Vidgren  384 g
  50. Matias Vidgren  372
  51. Oiva Pietikäinen  370 g
  52. Anja Kovalainen  368 g
  53. Mikko Kananen  364 g
  54. Teemu Kela  354 g
  55. Rane Haverinen  354 g
  56. Esa Halonen  354 g
  57. Veikko Heikkinen  352 g
  58. Janne Väisänen  350 g
  59. Toni Moilanen  346 g
  60. Jouko Heikkinen  342 g
  61. Jarmo Seppänen  334 g
  62. Konsta Junttila  322 g
  63. Jari Kärkkäinen  322 g
  64. Martti Blomberg  302 g
  65. Kari T. Virkkunen  292 g
  66. Veikko Sundqvist  284 g
  67. Veikko Sundqvist  280 g
  68. Jukka Schroderus  198 g
  69. Pekka Laakkonen  160 g
  70. Erkki Korhonen  126 g

Kainuun Pilkkicup 3. Saari-Valkeinen 24.3.2019

Kainuun Pilkki-cup III pilkittiin

Saarivalkeisella 24.3.2019.

Suurimman kalan sai Matti Hyvönen (särki 213g).

Nuoret:

1. Joona Määttä Kuhmon km 106g   25p

Naisveteraanit:

1. Marjatta Savolainen Sotkamon km 4209g   25p

2. Sinikka Orusmaa Kuhmon km 2784g   22p

3. Raili Kettunen Sotkamon km 2280g 19p

4. Maria Reponen Sotkamon km 2081g 16p

5. Mirjami Junnilainen Sotkamon km 1670g 13p

6. Eeva Kinnunen 1175g

7. Maija Väisänen Survarit 903g  10p

8. Merja Väänänen Survarit 571g 9p

Naiset:

1. Jaana Polvinen Sotkamon km 4575g 25p

2. Aila Kokkonen Sotkamon km 3565g  22p

3. Raija Haataja Survarit 3297g 19p

4. Paula Karppanen Kuhmon km 1464g 16p

5. Anita Pöllänen Kuhmon km 581g 13p

6. Raija Mäkeläinen Survarit 254g 10p

Miesveteraanit:

1. Matti Hyvönen Sotkamon km 6899g 5+25p

2. Tapani Pyykkönen Hyry 5955g 22p

3. Kauko Väänänen Survarit 5849g 19p

4. Matti Haverinen Kuhmon km 5051g 16p

5. Pentti Halonen Survarit 4837g 13p

6. Pekka Heikkinen Hyry 4482g 10p

7. Kalevi Määttä Sotkamon km 4217g 9p

8. Matti Niskanen Kuhmon km 3570g 8p

9. Antero Kyllönen Kuhmon km 3387g 7p

10.Reino Kähkönen Sotkamon km 3243g 6p

11.Jorma Heikkinen Hyry 2762g 5p

12.Matti Karppinen Kuhmon km 2551g 4p

13.Esko Pöllänen Vuokki 2498g 3p

14.Jouko Tikkanen Kuhmon km 2463g 2p

15.Kalevi Väyrynen Survarit 2414g 1p

16.Alpo Lapinlampi Hyry 2326g

17.Paavo Kinnunen Vuokki 2168g

18.Osmo Kokkonen Sotkamon km 2095g

19.Eino Heikkinen Kuhmon km 1838g

20.Markku Koskimaa Sotkamon km 1829g

21.Jorma Heikkinen Kuhmon km 1662g

22.Jorma Jehimoff Kuhmon km 1119g

23.Aarre Karppanen Kuhmon km 979g

24.Otto Kuvaja Sotkamon km 850g

25.Kauko Mäkeläinen Survarit 820g

26.Matti Sirviö Kuhmon km 688g

27.Kari Peltonen Kuhmon km 587g

Miehet:

1. Tarmo Leinonen Survarit 5818g 25p

2. Petri Forsblom Kuhmon km 5242g 22p

3. Antti Tervonen Survarit 5081g 19p

4. Ossi Heikkinen Survarit 5061g 16p

5. Onni Kyllönen Kuhmon km 4762g 13p

6. Teemu Pyy Survarit 4640g 10p

7. Jussi Voutilainen Survarit 3759g 9p

8. Ari Karppinen Kuhmon km 3090g 8p

9. Eino Karppinen Kuhmon km 3067g 7p

10.Ilkka Määttä 2809g

11.Reino Okkonen Sotkamon km 2673g 6p

12.Jari Heikkinen Kuhmon km 2618g 5p

13.Keijo Heikkinen Kuhmon km 2605g 4p

14.Kari Juntunen Hyry 2362g 3p

15.Reijo Haataja Survarit 2208g 2p

16.Niko Palovaara Survarit 2193g 1p

17.Esa Pyy Survarit 1227g

18.Janne Hyyryläinen 276g

19.Oiva Keränen Hyry 115g

Kainuun lohipilkicupin yhteistilanne kolmen osakilpailun jälkeen

Miehet:

1.   Juntunen Jussi, 3219g, III-2838g,  47p.

2.  Huttunen Raimo, 1420g, III-3018g, 41p.

3.  Heikkinen Veikko, II-2326g, III-1343g, 29p.

4.  Kiljunen Vesa, II-1435g, 22p.

Korolainen Petri, 1562g, 22p.

6.  Rautiainen Risto, 1451g 19p.

Väisänen Veli, 1166g, III-1802g, 19p.

Karppinen Jouni, III-2693g, 19p.

9. Räisänen Seppo, III-2570g, 16p.

10.  Mulari Martti, 1282g, 13p.

Kyllönen Antero, III-2522g, 13p.

12. Lukkari Jouni, III-1967g    10p.

13. Rautiainen Lauri, III-1717g,  8p.

14. Korolainen Petri, III-1696g,  7p.

15. Valtanen Jorma, III-1589g.  6p.

16. Blomberg Martti, III-1537g,  5p.

Kainuun Lohipilkki cup 3. Joutenlampi 16.3.2019

Kainuun lohipilkki cup-III kilpailtiin 16.3.2019 Kajaanin Joutenlammella.

Kilpailukeskus sijaitsi Kajaanin seurakunnan kurssikeskuksen kodalla.

Säätila oli pilvinen ja lämpötila + 1 -5 astetta. Kohtalaisen  kaakkoistuulen puhaltaessa. Kirjolohia saapui narraamaan 38 kilpailijaa (30 miestä, 2 naista ja 6 nuorta). Kirjolohia nousi  jäälle yhteensä 17 kpl ja niiden yhteispaino oli  25292 g.

Kajaanin Kalastuskerho vastasi kilpailujen järjestelyistä.

Tulokset:

Nu alle 16v: (ei kalaa)

N-sarja: (ei kalaa)

M-sarja:

1. Huttunen Raimo 3018 g Survari

2. Juntunen Jussi 2838 g Kajaanin KVU

3. Karppinen Jouni 2693 g Rautaruukin UK

4. Räisänen Seppo 2570 g Kajaani

5. Kyllönen Antero 2522 g Kuhmon Kalamiehet

6. Lukkari Jouni 1967 g Somervaaran Eränkävijät

7. Väisänen Veli 1802 g Kajaani

8. Rautiainen Lauri 1717 g Kajaani

9. Korolainen Petri 1696 g Kajaani

10.Valtanen Jorma 1589 g Kajaanin Kalastuskerho

11.Blomberg Martti 1537 g Kajaani

12.Heikkinen Veikko 1343 g Hyryn Vapakalastajat

Iso-Valkeinen 10.3.2019

Pilkkikisat Iso-Valkeinen 10.3.2019 tulokset.

Naiset:

  1. Aila Kokkonen 2820g

Miehet:

  1. Matti Hyvönen 3465g
  2. Ossi Heikkinen 3380g
  3. Pentti Halonen 3370g
  4. Eino Karppinen 2955g
  5. Jouko Tikkanen 2825g
  6. Niko Palovaara 2435g
  7. Petri Forsblom 2155g
  8. Antti Tervonen 1980g
  9. Kalevi Määttä 1800g
  10. Osmo Kokkonen 1700g
  11. Reino Okkonen 1610g
  12. Reino Kähkönen 1675g
  13. Kalevi Väyrynen 1400 g
  14. Matti Haverinen 1210g

PM lohipilkki/lohipilkkicup 2. Joutenlammella 10.3.2019

PM-lohipilkki ja cupin II osakilpailu kisattiin Kajaanissa Joutenlammella. Kisaan osallistui 3 naista ja 28 miestä, yhteensä 31 kilpailijaa. Kirjolohet olivat vaisulla päällä. ”Vain kaksi kalaa” Kilpailun järjestelyistä vastasi Kajaanin Kalastuskerho.

Tulokset miehet

  1. Heikkinen Veikko    Hyryn Vapakalastajat   2326 g (piirin mestari)
  2. Kiljunen Vesa       Kajaani      1435 g

Pm pilkki Mieslahti 9.3.2019

NUOTET:

  1. Niilo Karppinen 595 g
  2. Paavo Karppinen 206 g

NAISET:

  1. Aila Kokkonen Sotkamo km. 3822 g
  2. Raija Mäkeläinen Survarit 2578 g
  3. Jaana Polvinen Sotkamo km. 1504 g
  4. Raija Haataja Survarit 1412 g
  5. Paula Karppanen Kuhmo km 1211 g
  6. Elisa Karppinen 84 g

NAISVETERAANIT:

  1. Saara Pöllänen Vuokin erä 2808 g
  2. Taimi Knuutinen Survarit 1300g
  3. Mirjami Junnilainen Sotkamo km1295 g
  4. Riitta. Palorinne Survarit 1250 g
  5. Maija Väisänen Survarit 1096 g
  6. Aune Heikkinen Kuhmo km 344 g
  7. Maria Reponen Sotkamo km 101 g

MIEHET:

  1. Jussi Voutilainen Survarit 4962 g
  2. Antti Tervonen Survarit 4744 g
  3. Teemu Pyy Survarit 3790g
  4. Sakari Holappa Puolanka PP.3686 g
  5. Ossi Heikkinen Survarit 3156 g
  6. Tarmo Leinonen Survarit 3062 g
  7. Eino Karppinen Kuhmo km. 2688 g
  8. Unto Leinonen Survarit 2493 g
  9. Rauno Oikarinen Puolanka pp.2043 g
  10. Reijo Haataja Survarit 2015 g
  11. Risto Rautiainen Survarit 1938 g
  12. Arto Haaranen VR:N km 1566 g
  13. Niko Palovaara Survarit 1531 g
  14. Petri Forsblom Kuhmo km.1510 g-suurin kala 295 g
  15. Niko Haaranen VR:N km 1498 g
  16. Risto Rojo Somervaaran erä 1230 g
  17. Reino Okkonen Sotkamo km.1051 g
  18. Esa Pyy Survarit 826 g
  19. Keijo Heikkinen Kuhmo km.818 g
  20. Kari Juntunen HYRY 735 g
  21. Oiva Keränen HYRY 542 G
  22. Markku Keränen Puolanka PP 461 g

MIESVETERAANIT:

  1. Kalevi Määttä Sotkamo km 4878
  2. Esko Pöllänen Vuokin erä 4570 g
  3. Alpo Lapinlampi HYRY 3930 g
  4. Pentti Halonen Survarit 3812 g
  5. Jorma Heikkinen HYRY 3194 g
  6. Kalevi Väyrynen Survarit 2342 g
  7. Jouko Tikkanen Kuhmo km.2268 g
  8. Eero Pöllänen Vuokin erä 2014 g
  9. Matti Niskanen Kuhmo km.1898 g
  10. Reino Kähkönen Sotkamo km. 1762 g
  11. Teuvo Väisänen Puolanka pp. 1667 g
  12. Yrjö Keränen Puolanka pp. 1666 g
  13. Oiva Karjalainen Survarit 1451 g
  14. Pekka Heikkinen HYRY 1374 g
  15. Martti Knuutinen Survarit 1317 g
  16. Osmo Kokkonen Sotkamo km. 1223 g
  17. Paavo Kinnunen Vuokin erä 1080 g
  18. Alpo Heikkinen HYRY 927 g
  19. Otto Kuvaja Sotkamo km. 862 g
  20. Kauko Mäkeläinen Survarit 847 g
  21. Tapani Pyykkönen HYRY 810 g
  22. Matti Haverinen Kuhmo km. 766 g

JOUKKUEET:

  1. Esko Pöllänen Vuokin erä 4570 gTeemu Pyy Survarit 3790gPaavo Karppinen 206 g   Yht.8566 g
  2. Tarmo Leinonen Survarit 3062 gAlpo Lapinlampi HYRY. 3930 gMaija Väisänen Survarit. 1096 gYht. 8088g3
  3. Kalevi Väyrynen Survarit 2342 gJouko Tikkanen Kuhmo km. 2268 gSaara Pöllänen Vuokin erä 2808 gYht.7418 g

Kainuun pilkkicup 2. Kattilajärvi 3.3.2019

NUORET alle 14 v

  1. Aatu Väänänen Survarit 2704 25 p
  2. Paavo Karppinen Kaj.kal.kerho 569 g 22 p
  3. Nicolas Palovaara 282 g

NUORET alle 18 v

  1. Niilo Karppinen 1614 g

NAISET:

  1. Aila Kokkonen Sotkamo km. 5628 g 25 p
  2. Raija Haataja Survarit 4552 g 22p
  3. Elisa Karppinen 1192 g

NAIS VETERAANIT:

  1. Raili Kettunen Sotkamo km.4330 g 25 p
  2. Merja Väänänen Survarit 3358 g 22 p
  3. Maija Väisänen Survarit 2704 g 19 p
  4. Riitta Palorinne Survarit 2487 g 16 p
  5. Maria Reponen Sotkamo km 1205g 13 p

MIEHET:

  1. Jussi Voutilainen Survarit 6520 g 25 p
  2. Risto Rautiainen Survarit 4684 g 22 p
  3. Ossi Heikkinen Survarit 4610 g 19 p
  4. Teemu Pyy Survarit 4432 g 16 p
  5. Janne Karppinen Survarit 4388 g 13 p
  6. Esa Pyy Survarit 3908 g 10 p
  7. Risto Rojo Somervaaran erä 3858 g 9 p
  8. Jouni Toppinen 3844 g
  9. Eino Karppinen Kuhmon km.3840 g 8 p
  10. Unto Leinonen Survarit 3834 g 7 p
  11. Reino Okkonen Sotkamo km. 3612 g 6 p
  12. Tarmo Leinonen Survarit 2574 g 5 p + 5 p
  13. Arto Haaranen VR-km 3336 g 4 p
  14. Antti Tervonen Survarit 3080 g 3 p
  15. Niko Haaranen VR-km 2686 g 2 p
  16. Reijo Haataja Survarit 2071 g 1 p
  17. Matti Kulju Kaj.kal.kerho 1779 g
  18. Ville Kauppinen 1711 g
  19. Petri Forsblom Kuhmo km 1706 g
  20. Samuli Holmi Survarit 1659 g
  21. Pauli Saastamoinen 1631 g
  22. Markku Puurunen 1607 g
  23. Oiva Keränen 1598 g
  24. Niko Palovaara Survarit 1495 g

MIESVETERAANIT:

  1. Matti Hyvönen Sotkamo km 5224 g 25 p
  2. Kalevi Määttä Sotkamo km. 4700 g 22 p
  3. Pentti Halonen Survarit 4642 g 19 p
  4. Osmo Kokkonen Sotkamo km 4444g 16 p
  5. Jorma Heikkinen Hyry 4118 g 13 p
  6. 6.Jukka Linnilä Survarit 4008 g 10 p
  7. Jouko Tikkanen Kuhmo km 3872 g 9 p
  8. Esko Pöllänen Vuokin erä 3540 g 8 p
  9. Alpo Lapinlampi Hyry 3476 g 7 p
  10. Eljas Laukkanen 3028 g
  11. Matti Niskanen Kuhmo km.2912 g 6 p
  12. Matti Haverinen Kuhmo km. 2867 g 5 p
  13. Pekka Heikkinen Hyry 2790 g 4 p
  14. Eero Föhr Survarit 2765 g 3 p
  15. Tapani Pyykkönen Hyry 2706 g 2 p
  16. Kalevi Väyrynen Survarit 2586 g 1 p
  17. Antero Junnunaho 2422 g
  18. Kauko Väänänen Survarit 2420 g
  19. Reino Kähkönen Sotkamo km.1565 g

Kainuun Pilkki-cup 1. osakilpailu Särkinen 24.2.2019

Tulokset

NU16:

  1. Aatu Väänänen Survarit 790g 25 p.

NU18:

  1. Niilo Karppinen seuraton 460g

Naiset:

  1. Aila Kokkonen Sot.km 3395g 25 p.
  2. Raija Haataja Survarit 2110g 22 p.
  3. Elisa Karppinen seuraton 860g
  4. Paula Karppanen Kuh.km 705g 19 p.

NV65:

  1. Raili Kettunen Sot.km 1635g 25 p + 5 p Suurin kala ahven 350g
  2. Saara pöllänen Vuokin eräm 1530g 22 p.
  3. Maria Reponen Sot.km 955g 19 p.
  4. Aune Heikkinen Kuh.km 875g 16 p.
  5. Maija Väisänen Survarit 730g 13 p.
  6. Mirjami Junnilainen Sot.km 675g 10 p.
  7. Maire Halonen Survarit 580g 9 p.

MV65:

  1. Tapani Pyykkönen Hy.vapaak. 3900g 25 p.
  2. Pekka Heikkinen Hy.vapaak. 2945g 22 p.
  3. Kalevi Määttä Sot.km 2755g 19 p.
  4. Teuvo Väisänen Puo.pp 2590g 16 p.
  5. Jouko Tikkanen Kuh.km 2485g 13 p.
  6. Kalevi Väyrynen Survarit 2320g 10 p.
  7. Matti Hyvönen Sot.km 2270g 9 p.
  8. Jorma Heikkinen Hy.vapaak. 2255g 8 p.
  9. Eero Pöllänen Vuokineräm. 2245g 7 p.
  10. Pentti Halonen survarit 2150g 6 p.
  11. Esko Pöllänen Vuokineräm.2130g 5 p.
  12. Matti Niskanen Kuh.km 1435g 4 p.
  13. Osmo Kokkonen Sot.km 1390g 3 p.
  14. Yrjö Keränen Puo.p.p.1340g 2 p.
  15. Eero Föhr Survarit 1240g 1 p.
  16. Paavo Kinnunen Vuokineräm.1220g
  17. Matti Haverinen Kuh.km 1215g
  18. Jorma Heikkinen Kuh.km 1005g
  19. Kauko Väänänen Survarit 895g
  20. Reino Kähkönen Sot.km 785g
  21. Otto Kuvaja Sot.km 690g
  22. Toivo Keränen Hy.vapaak. 360g

Miehet:

  1. Matti Kulju Kaj.Kalastusker. 4125g 25 p.
  2. Esko Voutilainen Kuopio 4105g
  3. Risto Rautiainen Survarit 4065g 22 p.
  4. Jussi Voutilainen Survarit 4030g 19 p.
  5. Tarmo Leinonen Survarit 3765g 16 p.
  6. Unto Leinonen Survarit 2790 g 13 p
  7. Antti Tervonen Survarit 2720g 10 p.
  8. Keijo Heikkinen Kuh.km 2720g 10 p.
  9. Arto Haaranen Vrkalam. 2420g 9 p.
  10. Marko Tihula Kuhkm. 2405g 8 p.
  11. Esa Pyy Survarit 2305g 7 p.
  12. Petri Forsblom Kuh.km. 2265g 6 p.
  13. Niko Palovaara Survarit 2185g 5 p.
  14. Niko Haaranen Vr Kalam. 2165g 4 p.
  15. Reijo Haataja survarit 2000g 3 p.
  16. Aatu Haaranen Vrkalm. 2000g 2 p.
  17. Reino Okkonen Sot.km 1935g 1 p.
  18. Markku Keränen Puo.pp 1815g
  19. Risto Rojo Somenvaaraerä 1705g
  20. Sakari Holappa Puo.pp 1700g
  21. Eino Karppinen Kuh.km 1630g
  22. Teemu Pyy Survarit 1490g
  23. Ossi Heikkinen Survarit 1310g
  24. Tuukka Halonen Survarit 755g
  25. Kari Juntunen Hy.vapaak. 650g
  26. Oiva Keränen Hy.vapaak. 490g

Kainuun lohipilkkicup 1. osakilpailu 23.2.2019

Kisaan osallistui 25 miestä, kaksi naista ja neljä nuorta. Kirjolohia tuli saaliiksi seitsemän kpl. Nuorten sarjassa Konsta Junttila pilkki komean 2,850 kg mateen.

1 . Jussi Juntunen, Kajaanin Vetouistelijat 3219 g 25 p.

2. Petri Korolainen, Kajaani 1562 g 22 p.

3. Risto Rautiainen, Survarit 1451 g 19 p.

4. Raimo Huttunen, Survarit 1420 g 16 p.

5. Martti Mulari, Kajaanin Perhokerho 1282 g 13 p.

6. Veli Väisänen, Kajaani 1166 g 10 p.

Meijärinlahti 17.2.2019

Tulokset

Nu16

1. Niilo Karppinen 600g

2.Nicolas Palovaara 40g

Naiset:

1.Maija Väisänen 4130g

2.Aila Kokkonen 2845g

3.Raili Kettunen 2575g

4.Elisa Karppinen 500g

5.Maria Reponen 210g

Miehet:

1.Eino Karppinen 3465g

2.Antti Tervonen 3095g

3.Matti Kulju 3065g

4.Tarmo Leinonen 3055g

5.Ossi Heikkinen 2955g

6.Unto Leinonen 2430g

7.Petri Forsblom 1885g

8.Niko Haaranen 1685g

9.Keijo Heikkinen 1510g

10.Niko palovaara 1400g

11.Reino Okkonen 805g

12.Tuukka Halonen 720g

MV65:

1.kauko väänänen 5560g

2.Osmo Kokkonen 4695g

3.Pentti Halonen 3340g

4.Jouko Tikkanen 2885g

5.Esko Pöllänen 2870g

6.Kalevi Väyrynen 2625g

7.Matti Hyvönen 2535g

8.ReinoKähkönen 1840g

9.Matti Sirviö 180g

10.2.2018 Mieslahti, Oulujärvi

NAISET

  1. Aila Kokkonen 3025g
  2. Raija Haataja 2228g
  3. Taimi Knuutinen 1821g
  4. Maija Väisänen 1635g

MIESVETERAANIT YLI 65V

1. Eljas Laukkanen 3595g

2.Tapani Pyykkönen 2975g

3. Jorma Salminen 2962g

4. Oiva Karjalainen 2785g

5. Jouko Tikkanen 2342g

6. Jorma Heikkinen 2188g

7. Pentti Halonen 2100g

8. Antero Junnonaho 1973g

9. Kalevi Väyrynen 1971g

10. Veikko Karjalainen 1694g

11. Alpo Lapinlampi 1760g

12. Matti Hyvönen 1569g

13. Osmo Kokkonen 1280g

14. Martti Knuutinen 1089g

15. Matti Haverinen 958g

Kaksi kilpailijaa ei punninnut kalojaan

MIEHET

  1. Arto Haaranen 4128g
  2. Ossi Heikkinen 3996g
  3. Eino Karppinen 3980g
  4. Jussi Voutilainen 3826g
  5. Teemu Pyy 2810g
  6. Niko Haaranen 2642g
  7. Tarmo Leinonen 2615g
  8. Reijo Haataja 2520g
  9. Markku Puurunen 2514g

9.2.2019 Pikku-Valkeinen, Sotkamo

Nuoret:

1.Juha Schroderus 885 g

2.Kusti Junttila 620 g

3.Konsta Junttila 490 g

 

Naiset:

1.Aila Kokkonen 2935 g

2.Raili Kettunen 1880 g

3.Paula Karppanen1455 g

4.Maria Reponen 550 g

 

Miehet:

1.Teemu Pyy 4740 g

2.Eino Karppinen 3540 g

3.Matti Hyvönen 3320 g

4.Jouko Tikkanen 2660 g

5.Pentti Halonen 2615 g

6.Kalevi Väyrynen 2550 g

7.Esa Pyy 2370 g

8.Arto Haaranen 2310 g

9. Esko Pöllänen 2275 g

10.Ossi Heikkinen 2225 g

11.Petri Forsblom 2090 g

12.Reino Kähkönen 2040 g

13.Antti Tervonen 2020 g

14.Osmo Kokkonen 1910 g

15.Keijo Heikkinen 1805 g

16.Matti Haverinen 1540 g

17.Niko Palovaara 1495 g

18.Eino Rönkkö 1280 g

19.Reino Okkonen 1135 g

20.Marko Tihula 525 g

Pilkkikisat 12.1.2019 Jormuanlahti

NAISET:

  1. Aila Kokkonen 2523 g
  2. Raija Haataja  1525 g
  3. Raili Kettunen  1239 g

MIEHET:

  1. Ossi Heikkinen 3348 g
  2. Jussi Voutilainen 2882 g
  3. Arto Haaranen 2814 g
  4. Unto Leinonen 2770 g
  5. Petri Forsblom  2338 g
  6. Eino Karppinen 2292 g
  7. Niko Palovaara 1958 g
  8. Matti Kulju 1310 g
  9. Reijo Haataja 779 g
  10. Reino Okkonen 761 g

MIESVETERAANIT:

  1. Matti Hyvönen 3558 g
  2. Kalevi  Määttä 3192 g
  3. Kauko Väänänen 3124 g
  4. Jouko Tikkanen  2559 g
  5. Kalevi Väyrynen 2543 g
  6. Pentti Halonen ,2052 g
  7. Oiva Karjalainen 1728 g
  8. Jukka Linnilä 1596 g
  9. Eino  Rönkkö 1105 g
  10. Veikko Karjalainen 1095 g
  11. Osmo Kokkonen 1087 g
  12. Reino  Kähkönen 558 g

Pilkkikisat Vuottolahti 6.1.2019

NAISET:

  1. Maire Halonen  825 g
  2. Raili Kettunen  812 g
  3. Marjatta Savolainen  596 g
  4. Aila Kokkonen 527 g
  5. Maria Reponen 191 g

MIEHET:

  1. Tuukka Halonen 1930 g
  2. Niko  Haaranen 1744g
  3. Matti Hyvönen  1402 g
  4. Risto Rautiainen 1350 g
  5. Eino Karppinen 1245 g
  6. Ossi Heikkinen 1145 g
  7. Pentti Halonen 898 g
  8. Kalevi Väyrynen 797 g
  9. Eino Rönkkö 785 g
  10. Reino Okkonen  737 g
  11. Matti Haverinen 727 g
  12. Antti Tervonen 686 g
  13. Kauko Väänänen 674 g
  14. Reino Kähkönen 403 g
  15. Jouko Tikkanen 328 g
  16. Osmo Kokkonen 313 g
  17. Markku Koskimaa 217 g

Tulokset 2018

Kuluntalahti 26.12.2018

Tulokset

NUORET:

1.Aatu Väänänen. 184 g

NAISET:

1.Raili Kettunen 1529 g

2.Marjatta Savolainen 1150 g

3.Maria Reponen 355g

MIEHET:

1.Jorma Valtanen 3036 g

2.Risto Rautiainen 1781 g

3.Kalevi Määttä 1520 g

4.Tarmo Leinonen 1229 g

5.Matti Hyvönen 1095 g

6.Ossi Heikkinen 1081 g

7.Antti Tervonen 995 g

8.Kauko Väänänen 971 g

9.Niko Palovaara 927 g

10.Matti Haverinen 879 g

11.Pentti Halonen 838 g

12.Markku Koskimaa 727 g

13.Mika Väänänen 681 g

14.Reino Kähkönen 624 g

15.Eino Karppinen 610 g

16.Kalevi Väyrynen 585 g

17.Keijo Väyrynen 567 g

20.Reijo Haataja 434 g

21.Unto Leinonen 471 g

22.Reino Okkonen 413 g

23.Oiva Karjalainen 218 g

Kajaanin Kattilajärvi pilkkikilpailu 15.12.2018

Kajaanin Kattilajärvellä pilkittiin kilpaa 15.12.2018. Sää oli pilvinen, pakkasta muutama aste ja kulkukeli hyvä. Jäätä keskimäärin 18cm. Osallistujia 23.
Tulokset:

NUORET ALLE 18V

  1. Panu Virtanen 1250g

NAISET

  1. Raili Kettunen 2783g
  2. Maija Väisänen 2483g
  3. Taimi Knuutinen 2246g
  4. Maria Reponen 403g

MIEHET

  1. Matti Hyvönen 5056g
  2. Eino Karppinen 4291g
  3. Reino Okkonen 3889g
  4. Unto Leinonen 3883g
  5. Kalevi Määttä 3862g
  6. Ossi Heikkinen 3846g
  7. Jussi Voutilainen 3813g
  8. Reino Kähkönen 3705g
  9. Jouni Toppinen 3224g
  10. Matias Torvinen 3218g
  11. Kalevi Väyrynen 3103g
  12. Pentti Halonen 3056g
  13. Jouko Tikkanen 2674g
  14. Matti Haverinen 2602g
  15. Niko Palovaara 2505g
  16. Martti Kärki 1540g
  17. Joonas Ranta 846g
  18. Niko Lindqvist 443g

Tulokset Nuottijärvi 9.12.2018

NUORET

  1. Aatu Väänänen 344g

NAISET:

  1. Seija Kukkonen 536 g
  2. Päivi Karhunen 531 g
  3. Raili Kettunen 500 g
  4. Maria Reponen 335 g

MIEHET:

  1. Pentti Halonen 1481 g
  2. Antti Tervonen 1172 g
  3. Mika Väänänen 1128 g
  4. Reijo Turunen 1039 g
  5. Reijo Okkonen 934 g
  6. Heimo Kukkonen 878 g
  7. Markku Kukkonen 657 g
  8. Kauko Väänänen 654 g
  9. Reijo Haataja 615 g
  10. Risto Rautiainen 571 g
  11. Tarmo Leinonen 556 g
  12. Matti Hyvönen 513 g
  13. Reino Kähkönen 468 g
  14. Eljas Laukkanen 436 g

Tulokset Vimpelinlampi 1.12.2018

NAISET:

  1. Raija Haataja 1128 g
  2. Marjatta Savolainen 1127 g
  3. Raili Kettunen 588 g
  4. Eila Virkkunen 440g
  5. Eeva Keinänen 437 g

MIEHET:

  1. Eino Karppinen 2247 g
  2. Juddi Voutilainen 2071 g
  3. Matti Hyvönen 1623 g
  4. Reijo Haataja 1530 g
  5. Tarmo Leinonen 1440 g
  6. Ossi Heikkinen 1407 g
  7. Risto Rautiainen 1142 g
  8. Pentti Halonen 1129 g
  9. Petri Forsblom 1051 g
  10. Reino Kähkönen 1030
  11. Mika Väänänen 1006 g
  12. Jukka Linnilä 963 g
  13. Kalevi Väyrynen 957 g
  14. Reijo Turunen 915 g
  15. Eljas Laukkanen 910g
  16. Jouni Toppinen 853 g
  17. Antero Junnunaho 730 g
  18. Matti Haverinen 640 g
  19. Reino Okkonen 617 g
  20. Martti Kärki 561 g
  21. Kauko Väänänen 491 g
  22. Markku Koskimaa 391 g
  23. Eero Föhr 361 g

Kainuun laituripilkki-cup 2018 yhteistulokset

Kainuun Vapaa-ajankalastajat ry:n Kainuun laituripilkki-cupin 2018 yhteistulokset (4-osakilpailua)
TULOKSET: YHT:

Nuoret 16:

  1. Väänänen Aatu Survarit 20p
  2. Roivainen Onni Kajaanin Kalastuskerho 18p

Naiset:

  1. Knuutinen Taimi Survarit 58p
  2. Haataja Raija Survarit 45p
  3. Virkkunen Eila Survarit 44p
  4. Keinänen Eeva Survarit 44p
  5. Pikkarainen Pirjo Kajaanin Kalastuskerho 44p
  6. Väisänen Maija Survarit 44p
  7. Koivunen Eila Survarit 42p
  8. Ahonpää Toini Survarit 28p
  9. Reponen Maija Sotkamon Kalamiehet 27p.

Miehet:

  1. Tervonen Antti Survarit 42p
  2. Kähkönen Reino Sotkamon Kalamiehet 42p
  3. Rautiainen Risto Survarit 38p
  4. Halonen Pentti Survarit 37p
  5. Heikkinen Jorma Hyryn Vapakalastajat 35p
  6. Haverinen Matti Kuhmon Kalamiehet 34p
  7. Väänänen Kauko Survarit 30p
  8. Knuutinen Martti Survarit 29p
  9. Valtanen Jorma Kajaanin kalastuskerho 29p
  10. Turunen Reijo Survarit 28p
  11. Väyrynen Kalevi Survarit 25p
  12. Heikkinen Pekka Hyryn Vapakalastajat 24p
  13. Voutilainen Jussi Survarit 22p
  14. Väänänen Mika Survarit 17p
  15. Karjalainen Oiva Survarit 17p
  16. Leinonen Tarmo Survarit 17p
  17. Niskanen Matti Kuhmon Kalamiehet 16p
  18. Leinonen Kauko Survarit 15p
  19. Heikkinen Ossi Survarit 10p
  20. Haataja Reijo Survarit 7p
  21. Karppinen Eino Kuhmon Kalamiehet 6p
  22. Henttunen Matias Sotkamon Kalamiehet 5p
  23. Kähkönen Erkki Kuhmon Kalamiehet 4p
  24. Föhr Eero Survarit 1p
  25. Keinänen Paavo Survarit 1p
  26. Heikkinen Yrjö Hyryn Vapakalastajat 0p
  27. Keränen Toivo Hyryn Vapakalastajat 0p
  28. Keränen Oiva Hyryn Vapakalastajat 0p
  29. Voutilainen Pekka Kuhmon Kalamiehet 0p
  30. Kovanen Teuvo Kajaanin Kalastuskerho 0p
  31. Jehimoff Jorma Kuhmon Kalamiehet 0p
  32. Makkonen Ilmari Survarit 0p
  33. Okkonen Reino Sotkamon Kalamiehet 0p
  34. Kulju Matti Kajaanin Kalastuskerh 0p
  35. Kärki Martti Survarit 0p.

Kainuun laituripilkki-cup IV:n osakilpailu

Kainuun Vapaa-ajankalastajat ry:n Kainuun laituripilkki-cup IV :n osakilpailu kisattiin lauantaina 15.9.2018 Oulujärvellä, Paltaniemen venesatamassa. Päivän lämpötila n. 12 asteen vaiheilla. Tuulen suunta oli etelä-kaakko ( ns.maatuuli).

Kilpailuun osallistui 35-pilkkijää, joista miehiä 25 ja naisia 10. Nuorten sarjaan ei saapunut kilpailijoita. Kisassa suoritettiin neljä arvontaa. Kaloja nostettiin ylös yhteensä 54146g. Kilpailun järjestelyistä vastasi Survarit.

TULOKSET: CUP-IV

Nu16:
( ei osanottajia ?)

N:

  1. Knuutinen Taimi Survarit 2354g 20p
  2. Virkkunen Eila Survarit 1328g 18p
  3. Väisänen Maija Survarit 1311g 16p
  4. Koivunen Eila Survarit 1206g 14p
  5. Keinänen Eeva Survarit 1107g 12p
  6. Kettunen Anja IiPi 871g
  7. Pikkarainen Pirjo Kajaanin Kalastuskerho 859g 10p
  8. Ahonpää Toini Survarit 641g 9p
  9. Reponen Maria Sotkamon Kalamiehet 599g 8p
  10. Haataja Raija Survarit 569g 7p

M:

  1. Tervonen Antti Survarit 3702g 20p
  2. Halonen Pentti Survarit 3100g 18p
  3. Partanen Heikki IiPi 3050g
  4. Rautiainen Risto Survarit 2778g 16p
  5. Haverinen Matti Kuhmon Kalamiehet 2735g 14p
  6. Kähkönen Reino Sotkamon Kalamiehet 2389g 12p
  7. Valtanen Jorma Kajaanin Kalastuskerho 2288g 10p
  8. Karjalainen Oiva Survarit 2249g 9p
  9. Heikkinen Pekka Hyryn Vapakalastajat 1937g 8p
  10. Väänänen Kauko Survarit 1813g 7p
  11. Heikkinen Jorma Hyryn Vapakalastajat 1777g 6p
  12. Henttunen Matias Sotkamon Kalamiehet 1623g 5p
  13. Väyrynen Kalevi Survarit 1492g 4p
  14. Leinonen Kauko Survarit 1458g 3p
  15. Turunen Reijo Survarit 1424g 2p
  16. Leinonen Tarmo Survarit 1368g 1p
  17. Okkonen Reino Sotkamon Kalamiehet 1355g
  18. Knuutinen Martti Survarit 1253g
  19. Föhr Eero Survarit 1216g
  20. Keränen Oiva Hyryn Vapakalastajat 1100g
  21. Haataja Reijo Survarit 1030g
  22. Keinänen Paavo Survarit 888g
  23. Kärki Martti Survarit 870g
  24. Heikkinen Yrjö Hyryn Vapakalastajat 406g

Kainuun laituripilkki-cup III:n osakilpailu

Kainuun Vapaa-ajankalastajat ry:n laituripilkki-cup III:n osakilpailu kisattiin lauantaina 8.9.2018 Oulujärvellä, Koutalahden venesatamassa. Päivän säätila oli aamulla aurinkoinen. Viimeisen tunnin aikana taivas vetäytyi pilveen. Päivän lämpötila n. 15 asteen vaiheilla. Tuulen suunta oli itä-kaakko. Kisassa suoritettiin neljä arvontaa eli pilkittiin neljällä arvotulla paikalla, kullakin 1 tunti. Kalojen otti oli jälleen heikkoa.

Kilpailuun osallistui 34-pilkkijää, joista miehiä 27, naisia 5 sekä nuoria 2. Kaloja saatiin ylös yhteensä 7043 g. Kilpailun järjestelyistä vastasi Kajaanin Kalastuskerho.Cupin tilanne ennen viimeistä kisaa meni tasaiseksi. Miesten sarjassa cupia johtaa Reino Kähkönen Kuhmon Kalamiehistä 34 pisteellä. Hopea ja pronssisijat 29 pistettä , joista yhdeksän kilpailijaa on vain 10 pisteen sisällä. Naisten sarjaa johtaa Taimi Knuutinen Survareista 48 pisteellä, josta kolme naista on kahdeksan pisteen sisällä. Nuorten sarjan cupin voitosta kisaavat Aatu Väänänen 20p. ja Onni Roivainen 18p. Pronssisija on vielä avoin.

TULOKSET: CUP-III

Nu16:

Väänänen Aatu Survarit 0 g
Roivainen Onni Kajaanin Kalastuskerho 0 g

N:

  1. Haataja Raija Survarit 351 g 20p
  2. Knuutinen Taimi Survarit 340 g 18p
  3. Pikkarainen Pirjo Kajaanin Kalastuskerho 212 g 16p
  4. Väisänen Maija Survarit 191 g 14p
  5. Reponen Marja Sotkamon Kalamiehet 54 g 12p.

M:

  1. Haverinen Matti Kuhmon Kalamiehet 788 g 20p
  2. Knuutinen Martti Survarit 503 g 18p
  3. Halonen Pentti Survarit 478 g 16p
  4. Heikkinen Pekka Hyryn Vapakalastajat 466 g 14p
  5. Voutilainen Jussi Survarit 359 g 12p
  6. Väänänen Mika Survarit 356 g 10p
  7. Väyrynen Kalevi Survarit 333 g 9p
  8. Tervonen Antti Survarit 306 g 8p
  9. Leinonen Tarmo Survarit 294 g 7p
  10. Rautiainen Risto Survarit 212 g 6p
  11. Heikkinen Ossi Survarit 198 g 5p
  12. Kähkönen Reino Sotkamon Kalamiehet 190 g 4p
  13. Väänänen Kauko Survarit 189 g 3p
  14. Leinonen Kauko Survarit 179 g 2p
  15. Valtanen Jorma Kajaanin Kalastuskerho 177 g 1p
  16. Kulju Matti Kajaanin Kalastuskerho 169 g
  17. Niskanen Matti Kuhmon Kalamiehet 146 g
  18. Heikkinen Jorma Hyryn Vapakalastajat 145 g
  19. Turunen Reijo Survarit 106 g
  20. Föhr Eero Survarit 73 g
  21. Henttunen Matias Sotkamon Kalamiehet 60 g
  22. Keränen Oiva Hyryn Vapakalastajat 56 g
  23. Heikkinen Yrjö Hyryn Vapakalastajat 41 g
  24. Kovanen Teuvo Kajaanin Kalastuskerho 38 g
  25. Okkonen Reino Sotkamon kalamiehet 33 g

Kainuun laituripilkki-cup II:n osakilpailu

Kainuun Vapaa-ajankalastajat ry:n laituripilkkicup-II:n osakilpailu kisattiin lauantaine 1.9.2018 Nuasjärvellä, Petäisenniskan venesatamassa.

Sää oli aamun ensimmäisen tunnin aikana tuli vähäistä tihkusadetta. Ilma selkeentyi päivää kohti ollen puolipilvinen. Päivän lämpötila n. 18 asteen vaiheilla. Tuuli idän suunnalta.

Kilpailuun osallistui 34-pilkkijää, joista miehiä 23, naisia 9 sekä nuoria 2.

Kisassa suoritettiin  neljä arvontaa eli pilkittiin neljällä arvotulla paikalla, kullakin 1 tunti. Kalojen otti oli edelleen heikkoa. Kilpailupaikaksi oli valittu portin kohdalla oleva laituri, jossa kilpailupaikat olivat tiiviisti lähekkäin.

Kalasaaliit muodostuivat pääosin pienistä särjistä, osa tosi pieniä ja jokunen ahven ja kiiski. Kaloja nousi  ylös yhteensä  vain 10335  g.

Kilpailun järjestelyistä vastasi Survarit.

TULOKSET:CUP-II

Nu16:

  1. Väänänen Aatu Survarit196 g20p.
  2. Roivainen Onni Kajaanin Kalastuskerho  22 g18p.

N:

  1. Knuutinen Taimi Survarit454 g20p.
  2. Virkkunen Eila Survarir288 g18p.
  3. Pikkarainen Pirjo Kajaanin Kalastuskerho256 g16p.
  4. Keinänen Eeva Survarit251 g14p.
  5. Väisänen Maija Survarit217 g12p.
  6. Ahonpää Toini Survarit185 g10p.
  7. Haataja Raija Survarit162 g  9p.
  8. Koivunen Eila Survarit121 g  8p.
  9. Reponen Maria Sotkamon Kalamiehet  13 g  7p.

M:

  1. Väänänen Kauko Survarit  640 g20p.
  2. Kähkönen Reino Sotkamon Kalamiehet  619 g18p.
  3. Rautiainen Risto Survarit  517g16p.
  4. Tervonen Antti Survarit  507 g 14p.
  5. Väyrynen Kalevi Survarit  494 g12p.
  6. Voutilainen Jussi Survarit  489 g 10p.
  7. Heikkinen Jorma Hyryn Vapakalastajat  461 g  9p.
  8. Turunen Reijo Survarit  446 g  8p.
  9. Väänänen Mika Survarit  434 g  7p.
  10. Knuutinen Martti Survarit  411 g  6p.
  11. Heikkinen Ossi Survarit    398 g  5p.
  12. Valtanen Jorma Kajaanin Kalastuskerho  398 g  5p.
  13. Halonen Pentti Survarit  390 g  3p.
  14. Heikkinen Pekka Hyryn Vapakalastajat  321 g  2p.
  15. Föhr Eero Survarit  290 g  1p.
  16. Keränen Oiva Hyryn Vapakalastajat  260 g
  17. Henttunen Matias Sotkamon Kalamiehet  214 g
  18. Leinonen Tarmo Survarit  212 g
  19. Karjalainen Oiva Survarit   203 g
  20. Haataja Reijo Survarit  138 g
  21. Okkonen Reino Sotkamon Kalamiehet  125 g
  22. Leinonen Kauko Survarit  112 g
  23. Heikkinen Yrjö Hyryn Vapakalastajat  111 g

Kainuun laituripilkki-cup I:n osakilpailu

Kainuun Vapaa-ajankalastajat ry:n  Piirinmestaruus (Pm) sekä laituripilkki-cup I :n osakilpailu kisattiin lauantaina 25.8.2018 Oulujärvellä, Paltaniemen venesatamassa

Päivän säätila oli aamulla sateinen. Ensimmäisen tunnin aikana satoi vettä välillä ravakasti. joten sade asut oli tarpeen . Päivän lämpötila n. 18 asteen vaiheilla. Tuulen suunta oli etelä-kaakko.

Kilpailuun osallistui 42-pilkkijää, joista miehiä 33 ja naisia 9. Nuorten sarjaan ei saapunut kilpailijoita.

Kisassa suoritettiin  neljä arvontaa eli pilkittiin neljällä arvotulla paikalla, kullakin 1 tunti.. Kalojen otti oli ”maatuulesta” johtuen heikkoa.

Kilpailun mitali sijoitukset ratkesivat heti alkutunnin aikana rantapenkan viereisiltä paikoilta.

Kalasaaliit muodostuivat pääosin pienistä särjistä, mukana jokunen seipi ja  ahvenkin. N-sarjan piirin mestariksi pilkki Eila Koivunen Kajaanista. M-sarjan piirin mestariksi pilkki Jorma Heikkinen Hyrynsalmelta. Kaloja nostettiin ylös yhteensä  20805 g.

 Pisteet lasketaan Kainuun rantaonki cupin sääntöjen mukaan: 20-18-16-14-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1.

Kilpailun järjestelyistä vastasi Kajaanin Kalastuskerho.

TULOKSET: CUP-I

Nu16:

( ei osanottajia ?).

N:

  1. Koivunen EilaSurvarit 587 g 20p.
  2. Keinänen EevaSurvarit 553 g 18p.
  3. Haataja RaijaSurvarit 416 g 16p.
  4. Väisänen MaijaSurvarit 226 g 14p.
  5. Pikkarainen PirjoKajaanin Kalastuskerho 220 g 12p.
  6. Knuutinen TaimiSurvarit 126 g 10p.
  7. Ahonpää ToiniSurvarit 124 g  9p.
  8. Virkkunen EilaSurvarit 109 g  8p.
  9. Reponen MaijaSotkamon Kalamiehet  57 g  7p.

M:

  1. Heikkinen JormaHyryn Vapakalastajat 1746 g 20p.
  2. Turunen ReijoSurvarit 1741 g 18p.
  3. Niskanen MattiKuhmon Kalamiehet 1382 g 16p.
  4. Valtanen Jorma Kajaanin Kalastuskerho 1334 g 14p.
  5. Kähkönen ReinoSotkamon Kalamiehet 1214 g 12p.
  6. Leinonen KaukoSurvarit  816 g 10p.
  7. Leinonen TarmoSurvarit  789 g  9p.
  8. Karjalainen OivaSurvarit  727 g 8p.
  9. Haataja ReijoSurvarit  722 g  7p.
  10. Karppinen Eino Kuhmon Kalamiehet  686 g  6p.
  11. Knuutinen MarttiSurvarit  667 g  5p.
  12. Kähkönen ErkkiKuhmon Kalamiehet  660 g  4p.
  13. Tervonen AnttiSurvarit  610 g  3p.
  14. Väänänen KaukoSurvarit  516 g   2p.
  15. Keinänen PaavoSurvarit  512 g   1p.
  16. Heikkinen YrjöHyryn Vapakalastajat  436 g
  17. Halonen PenttiSurvarit  433 g
  18. Keränen ToivoHyryn vapakalastajat  404 g
  19. Haverinen MattiKuhmon Kalamiehet  397 g
  20. Keränen OivaHyryn Vapakalastajat   367 g
  21. Heikkinen PekkaHyryn Vapakalastajat  340 g
  22. Föhr EeroSurvarit  320 g
  23. Rautiainen RistoSurvarit  277 g
  24. Voutilainen PekkaKuhmon Kalamiehet  264 g
  25. Väyrynen KaleviSurvarit  231 g
  26. Kovanen TeuvoKajaanin Kalastuskerho 194 g
  27. Jehimoff JormaKuhmon Kalamiehet  182 g
  28. Heikkinen OssiSurvarit  180 g
  29. Makkonen IlmariSurvarit  142 g
  30. Okkonen ReinoSotkamon Kalamiehet   98 g
  31. Henttunen MatiasSotkamon Kalamiehet     0 g
Vipuvoimaa EU:lta Euroopan Unioni